Jak začít s detoxem podle vědy?

Detoxikace neboli detox se staly oblíbené, prodejní slova často spojována s různými dietami, potravinami či produkty. Jak jsme si vysvětlili v předchozím článku, z vědeckého hlediska je detoxikace neustále probíhající, přirozený proces, který se tělo zbavuje škodlivých látek prostřednictvím orgánů, jako jsou játra, ledviny, trávicí systém, kůže a plíce.

Jak začít s detoxem?

Naše těla, vybavená účinnými detoxikačními orgány jsou připravena dělat svou práci, proto jim vždy musíte pomoci a starat se o ně. Ne praktikovat rýžový detox, zelný detox, citrónový detox či „dosaďte sem ledajaké slovo“ detox. Nemusí uškodit jen vaší peněžence, ale také vašemu zdraví.

Minimalizujte vystavení toxinům

Snížení kontaktu se škodlivými látkami bude první prospěšný krok. Vyhýbejte se environmentálním toxinům, jako jsou kouř, smog a chemické výpary. Ačkoli oblast, ve které bydlíte, nemusí být vždy pod vaší kontrolou, lze podniknout kroky k omezení hromadění znečišťujících látek ve vašem obytném prostoru pomocí účinné filtrace vzduchu a pravidelného větrání.

Obavy týkající se reziduí pesticidů v potravinách jsou oprávněné. Navzdory snahám kontrolních úřadů o minimalizaci výskytu škodlivých potravin, mnoho potravin stále uniká. I když rezidua pesticidů mají tendenci být nízké, existují důkazy, že i minimální expozice pesticidů může vyvolat fyziologické účinky [1]. VŽDY preferujte bio kvalitu a lokální potraviny, neznamená to, že jsou automaticky bezpečnější, ale riziko je podstatně nižší.

Alkohol a jeho vedlejší produkty jsou v jakémkoli množství toxické [2]. Vyhněte se alkoholu za každou cenu. Zvládli jste suchý únor? Co takhle zvládnout suchý rok? Nebo suché desetiletí? Či celý život? Volba je na vás.

Eliminujte všechny plasty ve vašem okolí. Plasty představují rozmanitý soubor sloučenin, které denně přijímáme nebo inhalujeme, přičemž mají negativní dopady na zdraví [3]. Každý plastový materiál dokáže být nahrazen netoxickým materiálem.

postrek polí

Zaměřte se na výživu

Výživa hraje klíčovou roli při podpoře a posílení detoxikace. Vyvážená strava bohatá na specifické mikroživiny a antioxidanty je klíčem k eliminaci toxinů.

Ultra-zpracované potraviny nemají ve vašem jídelníčku co hledat. Nikdy. Je jedno jestli se zaměřujete na detox nebo ne. Nahraďte je celistvými potravinami, zejména z kvalitních zdrojů. Okamžitě.

Redukujte příjem cukru, protože vysoký příjem cukru způsobuje nejen ztukovatění jater [4], což negativně ovlivňuje jejich funkci.

Zvyšte příjem vlákniny, zejména prebiotické, abyste se dostali alespoň na 30 g denně. Prebiotická vláknina pomáhá podporovat růst „dobrých“ bakterií ve vašem střevě. Střevní bakterie rozkládají prebiotika a produkují například mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které prospívají i orgánům mimo střevo [5]. Prebiotickou vlákninu naleznete v chřestu, česneku, cibuli, čekance, pampelišce, pórku, banánu, ovesných vločkách, jablkách či kakau.

Některé druhy ovoce a zeleniny mohou přímo podpořit vaši detoxikaci. Zařaďte do svého jídelníčku růžičkovou kapustu, bobuloviny, červenou řepu, česnek, cibuli, brokolici a koriandr.

Zdravé tuky, zejména ty bohaté na omega-3 mastné kyseliny, podporují buněčné membrány v játrech [6], čímž usnadňují efektivní zpracování toxinů. Avokádo, aktivované ořechy, semena a mastné ryby jako divoký losos jsou prospěšné pro udržení zdravé funkce jater.

zdravé jedlo

Zůstaňte hydratovaní

Voda je základem procesu detoxikace, pomáhá při trávení a odstraňování odpadních produktů. Dostatečná hydratace zajišťuje, že ledviny dokáží účinně filtrovat toxiny z krve a odstraňovat je močí.

Přestože se individuální potřeby liší, dobrým orientačním pravidlem je zaměřit se na 30 až 40 mililitrů vody na jeden kilogram tělesné hmotnosti denně. Začlenění potravin bohatých na vodu, jako jsou okurky, cukety a vodní melouny, může také napomoci hydrataci.

hydratacia pohar vody

Hýbejte se a poťte se

Ať už sauna nebo fyzická aktivita vám pomůže vyloučit toxiny z těla. Pravidelná fyzická aktivita, jako je rychlá chůze, běh nebo jízda na kole, podporuje přirozené detoxikační procesy těla stimulací krevního oběhu a podporou pocení. Silový trénink pomáhá zrychlit metabolismus a zvýšit účinnost těla při eliminaci toxinů.

Pravidelné saunování může doplnit váš detoxikační plán tím, že podporuje silné pocení, což je přirozený způsob, jak tělo eliminuje toxiny. Saunování je spojeno se zlepšením krevního oběhu a aktivací potních žláz, čímž napomáhá detoxikačnímu procesu.

beh

Kvalitně spěte

Spánek není jen pasivním stavem odpočinku, ale dynamickým procesem rozhodujícím pro zdraví a pohodu. Během spánku tělo prochází mnoha procesy pro opravu, regeneraci a detoxikaci.

Jedním z nejvýznamnějších objevů posledních let je role glymfatického systému, sítě mozkových kanálů, které odstraňují odpadní produkty z centrálního nervového systému. Tento systém je nejaktivnější během spánku, zvláště během fází hlubokého spánku, což naznačuje, že spánek usnadňuje odstraňování toxinů nahromaděných v mozku během dne [7]. Během spánku se buňky mozku zmenšují, čímž se zvětšuje prostor mezi nimi a mozkomíšní mok může vyplavovat toxiny včetně beta-amyloidu, proteinu spojeného s Alzheimerovou chorobou.

Ujistěte se, že vaše ložnice je tichá, tmavá a chladná. Zvažte použití špuntů do uší, masky na oči a zatemňovacích závěsů, abyste zabránili rušení. Zařaďte relaxační aktivity před spaním, jako je čtení, teplá koupel či meditace, abyste svému tělu dali signál, že je čas k odpočinku. Jděte spát a vstávejte ve stejnou dobu každý den, včetně víkendu, což pomůže regulovat vaše vnitřní hodiny a zlepší kvalitu spánku. Nezapomeňte se vyhýbat modrému světlu alespoň hodinu před spaním!

kvalitný spanok kočka

Přidejte doplňky stravy

Přidání ke svému jídelníčku funkční doplňky stravy s detoxikačními vlastnostmi jistě podpoří váš cíl. Vybírejte ale moudře a řiďte se výzkumem.

Pestřec mariánský obsahuje silymarin s antioxidačními a protizánětlivými účinky, který stimuluje regeneraci jaterních buněk [8].

Kořen lopuchu, kromě podpory jater, odstraňuje toxiny prostřednictvím svého diuretického účinku, kterým zvyšuje vylučování moči a filtruje nečistoty z krevního oběhu [9].

Artyčok, díky cynarinu, hlavní aktivní látce, stimuluje produkci žluči, která je rozhodující pro trávení tuků a detoxikaci látek v játrech [10].

Pampeliška obsahuje flavonoidy s diuretickým a antioxidačním účinkem. Zvyšují antioxidační enzymy a zlepšují jaterní enzymy, čímž chrání játra před oxidačním stresem [11].

Kyselina α-lipoová je jedinečný antioxidant rozpustný v tucích i ve vodě se schopností zvyšovat intracelulární hladiny glutathionu [12].

Redukovaný glutathion je nejdůležitější antioxidant v lidském těle, jehož produkce se věkem snižuje a vystavení toxinům snižuje jeho hladiny v těle [13].

Nesmíme zapomenout ani na molybden, klíčový prvek sulfatace, která zbavuje toxinů vytvořených v těle [14]. Pokud nechcete kupovat všechny byliny a nutraceutika, tak určitě sáhněte po Balanced Liver.

 balandec Liver detox jater

Pamatujte, že cesta ke zdravějšímu životnímu stylu je osobní a jedinečná pro každého jednotlivce. Rozhodující je poslouchat své tělo a provádět úpravy na základě vašich specifických potřeb a reakcí.

Zpět do obchodu