Encyklopedie

pullulanová kapsle

Nová generace pullulanových kapslí, která přináší řadu výhod oproti běžně dostupným kapslím. Pullulan se získává fermentací tapiokového škrobu, díky čemuž je opravdu přírodní a veganský. Hlavním benefitem je nízká propustnost kyslíku, snadná polykatelnost a rychlý nástup účinku, protože kapsle se začínají rozpouštět téměř okamžitě po požití. Pokud se chcete o pullulanu a pullulanových kapslích dozvědět více, určitě mrkněte na náš detailní článek na blogu.

PEPŘ ČERNÝ

Pepřovník černý (Piper nigrum) je stálozelená liána pěstovaná a sklizená v tropických oblastech Indie a Srí Lanky, známá hlavně kvůli svým plodům (pepř). Pepř je sklizeny z rostliny až když jsou plody zcela zralé a zčervenalé. Ty jsou pak sušeny na slunci nebo v sušárnách, což jim dává jejich typickou černou barvu. Existují také bílé, žluté a zelené plody, které jsou sklizeny v různých stádiích zrání. Bílý pepř se sklízí, když jsou plody ještě zelené a nezralé, a jsou vyčištěny od slupky, která je tvoří. Žlutý a zelený pepř se sklízí v mezistádiích zrání plodů a jsou sušeny na slunci nebo v sušárnách podobně jako černé pepřové zrny.

Je jedním z nejčastěji konzumovaných koření a jeho štiplavost je způsobena přítomností alkaloidu, piperinu. Množství piperinu v pepři se pohybuje od 2 % do 9 %, v závislosti na podmínkách pěstování, sušení a místě původu. Kromě využití v potravinářství se v tradiční medicíně používá k mnoha účelům, což je ve většině případů potvrzeno vědeckými studiemi. Piperin má mnoho bioaktivních a fyziologických účinků, které mohou přispět k celkovému zdraví, včetně antioxidačních, imunomodulačních, hepatoprotektivních a jiných. Spolu s celou řadou účinků je piperin znám svou schopností zvyšovat absorpci a biologickou dostupnost jiných látek a tak zvyšovat jejich terapeutický potenciál.

Jedním z důvodů, proč piperin zvyšuje absorpci a biologickou dostupnost jiných látek, je jeho schopnost ovlivňovat aktivitu enzymů v těle, které se podílejí na trávení a vstřebávání látek. Piperin může také ovlivňovat aktivitu transportních proteinů, které pomáhají přenášet látky přes stěnu střeva do krevního řečiště.

Kromě toho se ukazuje, že piperin může ovlivňovat expresi genů v těle, což může také pomoci zlepšit absorpci a biologickou dostupnost jiných látek. V některých studiích bylo také zjištěno, že piperin může ovlivňovat aktivitu cytochromů P450, což jsou enzymy, které se podílejí na metabolizmu látek v těle.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Pepř černý přispívá k normálnímu trávení.

Pepř černý má antioxidační účinky.

Pepř černý přispívá k normální funkci pohlavního systému u žen - oběh v jemných krevních cévách a kapilárách.

Pepř černý přispívá ke zdraví jater.

Pepř černý přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Pepř černý přispívá k normální funkci dýchacího systému.

Pepř černý přispívá k normálnímu stavu pokožky.

CITRONÍK LIMONOVÝ

Citroník limonový (Citrus limon), citrus limonový, citroník pravý nebo jen citron, je druh citrusu s cennými farmaceutickými, kosmetickými a kulinářskými vlastnostmi. Citronovník je strom se stálezelenými listy a žlutými plody z čeledi Rutaceae. Ovocná šťáva z citrónu se tradičně používala jako lék na kurděje před objevením vitamínu C.

Citrony jsou často používány v kosmetickém průmyslu kvůli svým přírodním vlastnostem, které mohou pomoci zlepšit vzhled a zdraví pokožky. Jejich šťáva má antiseptické vlastnosti a může pomoci zbavit pokožku bakterií, což ji může pomoci zbavit vyrážek a zánětů. Citrony jsou také bohaté na vitamín C, což může pomoci zlepšit tón pleti a zabránit vzniku vrásek. Citrony se také často používají v kosmetických produktech jako tonikum (toner). Jejich kyselé pH může pomoci vyrovnat pH pokožky a zabránit vzniku akné. Citrony jsou také bohaté na antioxidanty, které mohou pomoci chránit pokožku před škodlivými účinky volných radikálů a zpomalit proces stárnutí pokožky. Citrony se také často používají jako přírodní zesvětlující prostředek pro vlasy. Jejich šťáva může pomoci zesvětlit tmavé vlasy a dodat jim lesk. Je důležité si uvědomit, že i když jsou citrony užitečné v kosmetickém průmyslu, měly by se používat s mírou, protože jejich kyselá povaha může způsobit podráždění pokožky nebo vlasů u některých lidí.

V potravinářství se používají hlavně čerstvé citrony, ale zpracovávají se i na džusy či džemy a šťávu, která se používá jako přírodní konzervant v mnoha potravinách a nápojích. Citrony jsou sklízeny ručně nebo strojně a jsou velmi citlivé na poškození, takže se musí zacházet opatrně během sklizně a přepravy. Čerstvé citróny lze skladovat několik měsíců, přičemž si zachovávají hladiny vitamínů, minerálů, vlákniny a sacharidů. Obsah vitamínu C se během skladování a zpracování snižuje, protože poměrně snadno podléhá degradaci. Biologickou aktivitu citrónu stanovuje vysoký obsah polyfenolů, zejména bioflavonoidů, mezi něž patří diosmin, hesperidin či limocitrin. Koncentrace jednotlivých sloučenin jsou závislé na stádiu růstu a zrání plodů. Citrusové bioflavonoidy jsou důležité pro zvýšení vstřebávání vitamínu C a jeho účinnosti. Existuje několik teorií, proč mohou citrusové bioflavonoidy pomáhat zlepšovat vstřebávání vitamínu C a zvyšovat jeho účinnost. Například se uvádí, že citrusové bioflavonoidy mohou pomáhat snižovat vylučování vitamínu C z těla, což může zvýšit jeho koncentraci v těle a tím zlepšit jeho účinnost. Další teorií je skutečnost, že citrusové bioflavonoidy mohou pomáhat zlepšovat průchodnost cév a tím zvyšovat přístup kyslíku a živin do tkání a orgánů. To by mohlo pomoci zlepšit vstřebávání vitamínu C a zvyšovat jeho účinnost. Další teorií je, že citrusové bioflavonoidy mohou pomáhat chránit vitamín C před rozkladem. Vitamín C je velmi citlivý na teplo a světlo, takže se může snadno rozkládat, pokud je vystaven těmto podmínkám. Citrusové bioflavonoidy mohou pomáhat chránit vitamín C před rozkladem a tím zvyšovat jeho účinnost.

Vitamín C přítomen v citronu také pomáhá podporovat normální funkci dýchacího systému tím, že pomáhá podporovat zdraví sliznice v dýchacích cestách. Kromě toho může konzumace citronů nebo užívání citronové šťávy pomáhá pomáhat udržovat dýchací cesty vlhké a odstraňovat hlen a odpadní látky z dýchacích cest.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Citroník limonový přispívá k normální funkci dýchacího systému.

JETEL LUČNÍ

Jetel luční (Trifolium pratense) je kvetoucí tmavě růžová rostlina patřící do stejné čeledi jako hrách, sója či fazole (Fabaceae), pocházející z Evropy, Asie a severní Afriky. Jelikož se jedná o rostlinu s převážně třemi listy, její název Trifolium je odvozen z latinských slov „tri“, což znamená tři a slova „folium“, což znamená list. Kvetoucí část jetele se používá jako jedlá obloha nebo jako extrakt formou doplňku stravy.

Aktivní látky jetele, isoflavony, jsou strukturně podobné estradiolu a jsou přirozenými ligandami receptorů estrogenu. Genistein, daidzein a formononetin jsou hlavní isoflavony, kterým patří i největší pozornost v oblasti výzkumu. Přesný mechanismus účinku fytoestrogenových isoflavonů je komplikovaný a stále studovaný, ale benefity přinášejí hlavně při menopauze nebo menstruačním diskomfortu. Isoflavony v jetelu lučním se předpokládá, že působí podobně jako estrogeny v těle, což jsou hormony, které hrají důležitou roli v řadě tělesných funkcí, včetně reprodukce a růstu.

Isoflavony jsou schopny interagovat s estrogenovými receptory v různých tkáních a způsobovat tak různé účinky v závislosti na typu tkáně a množství isoflavonů, které jsou přítomné. Estrogenové receptory jsou bílkoviny, které se nacházejí na povrchu buněk v tkáních a orgánech. V tkáních, které jsou běžně ovlivňovány estrogeny, mohou isoflavony působit podobně jako estrogeny a způsobit podobné účinky. Kromě interakce s estrogenovými receptory mohou isoflavony v jetelu lučním interagovat s dalšími receptory v těle a způsobovat tak další účinky. 

Isoflavony mohou interagovat s androgenovými receptory, což jsou receptory pro androgeny (mužské pohlavní hormony). Tento vztah je stále předmětem výzkumu, ale některé studie naznačují, že isoflavony mohou pomáhat snižovat hladinu androgenů v krvi u mužů s hyperplázií prostaty nebo s androgenetickou alopécií (vypadávání vlasů způsobené přemírou androgenů).

Také mohou mít vliv na krevní tlak tím, že interagují s receptory pro krevní tlak v těle. Studie naznačují, že isoflavony mohou pomáhat snižovat krevní tlak u žen s vysokým krevním tlakem. Isoflavony mohou interagovat s receptory pro štítnou žlázu a ovlivňovat tak funkci štítné žlázy, snižováním hladiny hormonů štítné žlázy u žen s hypertyreózou (zvýšenou funkcí štítné žlázy).

Některé studie ukazují, že isoflavony z jetele lučního mohou mít příznivý vliv na zdraví kostí u žen v menopauze nebo po menopauze. Například studie ukazují, že pravidelné užívání isoflavonů z jetele lučního může pomoci snížit riziko osteoporózy u žen po menopauze. Osteoporóza je onemocnění, při kterém dochází k narušení struktury kostí, což může vést k jejich ztenčení a křehkosti.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Jetel luční přispívá ke komfortu při menopauze.

Jetel luční přispívá k normálnímu stavu kostí.

Jetel luční přispívá k normální činnosti srdce - kardiovaskulární systém - krevní tlak.

ZÁZVOR LÉKAŘSKÝ

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) je vytrvalá rostlina z čeledi Zingiberaceae, hojně rostoucí v jižní Asii. Pro léčebné účely se pěstuje a používá již tisíce let a je populární složkou v systémech tradiční medicíny po celém světě, včetně ájurvédské a čínské medicíny. Konzumuje se v různých formách a v tradiční medicíně se používá k léčbě gastrointestinálních a respiračních potíží. Obsahuje stovky bioaktivních složek a stále se nacházejí nové. Zázvor má štiplavou chuť a vůni díky přítomnosti gingerolů a shogaolů. Gingeroly jsou hlavní složky v čerstvém zázvoru, zatímco shogaoly jsou nejrozšířenější v sušeném zázvoru. Aktivní složky mají antioxidační, antiemetické, analgetické, sedativní, antipyretické a antibakteriální účinky. Aktivní látky zázvoru inhibují produkci prostaglandinů v těle, které se podílejí na spouštění svalových kontrakcí a pomáhají děloze zbavit se výstelky. Na základě uvedeného mechanismu a analgetických účinků může zázvor pomoci snížit menstruační bolesti.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Zázvor má antiemetické účinky.

Zázvor působí protizánětlivě.

Zázvor přispívá k metabolismu sacharidů.

Zázvor přispívá ke kontrole zánětlivých reakcí.

Zázvor přispívá k vitalite a energii.

Zázvor přispívá k normálnímu stavu kostí a kloubů.

BEZ ČERNÝ

Bez černý (Sambucus nigra) se v Evropě používá jako potravina i jako léčivá rostlina. Hippokrates, otec medicíny, jako první pozoroval mimořádné vlastnosti bezu černého a používal jej proti nachlazení a chřipce. Bez černý dnes patří k jedněm z nejpoužívanějších rostlin, zejména na podporu imunity. Bezové květy se tradičně používají k výrobě nápojů či čajů. Bobule jsou bohaté na množství antioxidantů, jako jsou antokyany a flavanoly, které dodávají bobulím charakteristickou tmavě fialovou barvu a mají imunomodulační účinky. Antokyany se mohou navázat na virové glykoproteiny, které umožňují virům vstoupit do hostitelských buněk, a tím inhibovat jejich funkci. Bobule bezu se dále používají jako diuretika, laxativa nebo ke stimulaci imunitního systému. Kůra, listy a kořeny mohou být toxické kvůli obsahu kyanogenních glykosidů (sambunigrin, prunazin), které se při trávení přeměňují na kyanovodík a proto nejsou bezpečné ke konzumaci. Stejně tak je důležité tepelně zpracovat květiny a bobule, kde se mohou látky také vyskytovat a teplo vede k jejich rozkladu.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Bez černý přispívá k normálnímu vylučování vody z organizmu.

Bez černý má antioxidační účinky.

Bez černý přispívá k normální funkci dýchacího systému.

Bez černý přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti.

Bez černý přispívá k normální hladině glukózy v krvi.

Bez černý přispívá k normální funkci přirozené obranyschopnosti - imunitní systém.

 

TŘAPATKA NACHOVÁ

Třapatka nachová (Echinacea purpurea), původem americká rostlina, se dnes hojně pěstuje v Evropě také jako okrasná rostlina. Mezi hlavní aktivní složky patří alkamidy, kyselina kávová a její deriváty, polysacharidy a alkeny. Aktivní složky echinacey pracují ve vzájemné synergii, čímž posilují své účinky. Všechny části rostliny obsahují látky stimulující a modulující imunitu, které podporují komplexní fungování imunitního systému. Třapatka má imunostimulační aktivitu prostřednictvím tří mechanismů: aktivace fagocytózy, stimulace fibroblastů a zvýšení respirační aktivity, což vede ke zvýšení mobility leukocytů. Zabraňuje také bakteriím vylučovat enzym hyaluronidáza, který jim umožňuje přejít přes ochranné membrány střev a dýchací soustavy, kde napadají tkáně. Podle aktuálně dostupných zdrojů se doporučuje užívat echinaceu při prvních příznacích virové infekce.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Třapatkovka nachová přispívá k normální funkci horních dýchacích cest.

Třapatkovka nachová přispívá k normální funkci dýchacího systému.

Třapatkovka nachová přispívá k normální funkci přirozené obranyschopnosti - imunitní systém.

Třapatkovka nachová přispívá k normální funkci dolních močových cest.

KURKUMA DLOUHÁ

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) je vytrvalá rostlina pěstovaná v tropické jižní a jihovýchodní Asii. Přestože je kurkuma oblíbeným kořením na zvýraznění barvy a chuti, je známá i pro své léčivé schopnosti a to více než 4000 let. Oranžová barva kurkumy pochází z polyfenolů rozpustných v tucích, zvaných kurkuminoidy. Mezi hlavní kurkuminoidy patří kurkumin, demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti jsou dva primární mechanismy, které vysvětlují většinu účinků kurkuminoidů na různé stavy. Problémem kurkuminoidů je jejich nízká biologická dostupnost, proto formulace ve studiích využívají piperin. Piperin, aktivní látka v pepřem, dokáže několikanásobně zvýšit biologickou dostupnost kurkuminoidů, což posiluje jejich účinky.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Kurkuma dlouhá přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému - krevní oběh.

Kurkuma dlouhá přispívá k normální funkci imunitního systému - antioxidant.

Kurkuma dlouhá přispívá k normálnímu stavu kloubů a kostí.

Kurkuma dlouhá přispívá k normální činnosti jater.

Kurkuma dlouhá přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Kurkuma dlouhá přispívá k normální funkci dýchacího systému.

Kurkuma dlouhá přispívá k normálnímu stavu pokožky.

Kurkuma dlouhá přispívá k normální činnosti jater - jaterní lipidy.

Kurkumin přispívá ke kontrole zánětlivých reakcí.

Kurkumin má antioxidační účinky.

L-5-MTHF

L-5-methyltetrahydrofolát (L-5-MTHF) je nejaktivnější, přirozená forma folátu (vitamínu B9) narozdíl od kyseliny listové. Kyselina listová se musí přeměnit na L-5-MTHF několika klíčovými enzymy. Většina lidí nedokáže efektivně přeměňovat kyselinu listovou, což vede k nedostatku a v nemetabolizovaném stavu může způsobit problémy, včetně maskování nedostatku vitamínu B12. Tento defekt je způsoben nedostatečnou funkcí jater, střevní dysbalancí, ale nejčastěji vlivem genové mutace 5-MTHFR. Gen 5-MTHFR reguluje metylaci a může způsobit nadměrnou nebo nedostatečnou metylaci těla. Je považován za „návod“ k výrobě enzymu MTHFR. MTHFR je methylentetrahydrofolát-reduktáza, enzym zodpovědný za přeměnu folátu na aktivní formu. L-5-MTHF je absorbován i při změně gastrointestinálního pH a biologická dostupnost není ovlivněna metabolickými defekty. L-5-MTHF je klíčový při těhotenství, produkcí neurotransmiterů, snižování homocysteinu, podpoře srdce a endokrinního systému.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Folát přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství.

Folát přispívá k normální syntéze aminokyselin.

Folát přispívá k normální krvetvorbě.

Folát přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu.

Folát přispívá k normální psychické činnosti.

Folát přispívá k normální funkci imunitního systému.

Folát přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Folát se podílí na procesu dělení buněk.

PLOŠTIČNÍK HROZNATÝ

Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa) je kvetoucí rostlina, která pochází ze Severní Ameriky. Její květiny a kořeny se tradičně používaly v indiánském léčitelství a dnes je populární při podpoře hormonální rovnováhy, plodnosti či symptomech menopauzy. V Evropě se používá již více než 40 let k léčbě menstruačních obtíží. Složky ploštičníku fungují jako fytoestrogeny, které napodobují působení estrogenu. Extrakt z ploštičníku má tkáňově specifický účinek, což znamená, že se chová jako estrogenní agonista v určitých tkáních a jako estrogenový antagonista v jiných tkáních. Mezi hlavní aktivní složky patří triterpenové glykosidy, flavonoidy a alkaloidy. Triterpenové glykosidy jsou velkou, strukturně odlišnou skupinou a představují největší skupiny fytosloučenin. Konjugáty triterpenových glykosidů se hromadí v rostlinách a produkují saponiny. Triterpeny a saponiny mají celou řadu biologických účinků, od protizánětlivých účinků až po indukci apoptózy.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Ploštičník hroznatý přispívá ke komfortu při menopauze.

Ploštičník hroznatý přispívá k normální činnosti lymfatického systému.

Ploštičník hroznatý má antioxidační účinky.

Ploštičník hroznatý přispívá k normální stavu kostí a kloubů.

Ploštičník hroznatý přispívá k normální funkce prostaty.

KONTRYHEL OBECNÝ

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je tráva bylina patřící do čeledi růží (Rosaceae). Kontryhel získal svůj latinský název Alchemilla, což v překladu znamená alchymista, protože ho libovali alchymisté, kteří věřili v její magické účinky. Alchymisté sbírali rosu z listů a používali ji ve svých recepturách, protože věřili, že dokáže „vyčistit“ každou nemoc. V jihovýchodní Evropě a na Balkánském poloostrově je kontryhel oblíbená a uznávaná bylina, která se tradičně používá při ženských problémech. Stimuluje produkci progesteronu, hormonu nezbytného pro pravidelnou menstruaci. Schopnost zvyšovat progesteron, činí z kontryhelu jednu z nejlepších bylin na plodnost, stimuluje ovulaci a zároveň působí jako děložní tonikum. Taniny kontryhelu vykazují antihemoragické vlastnosti, což je užitečné při zastavování nadměrného menstruačního toku. Obsah kyseliny salicylové a kvercetinu zajišťuje analgetický a protizánětlivý účinek, vhodný při menstruačních křečích. Všechny látky působí komplexně a zdánlivě protichůdně, protože dokážou řešit nedostatek ale i nadbytek.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Kontryhel obecný přispívá k (před)menstruačnímu komfortu.

Kontryhel obecný přispívá k normálnímu stavu kloubů a svalů.

Kontryhel obecný přispívá k osvěžení těla.

Kontryhel obecný přispívá k normálnímu trávení.

ANDĚLIKA ČÍNSKÁ

Angelica sinensis, známá jako donq quai, je rostlina s malými bílými květy patřící do stejné čeledi jako mrkev, petržel či celer. Používá se více než 2000 let na široké spektrum ženských potíží, kvůli čemuž je často označována jako císařovna bylinek nebo ženský ženšen. Mezi hlavní aktivní látky patří ligustilidy, kyselina ferulová, ftalidy, kumariny a polysacharidy. Dokáží napodobovat účinky estrogenu, čímž mohou nahradit jeho nerovnováhu či nedostatek. Rovněž mohou zvyšovat citlivost na estrogen, čímž mohou kompenzovat jeho nízké hladiny. Ligustidy zabraňují kontrakcím dělohy, díky čemuž zmírňují menstruační křeče. V tradiční čínské medicíně se doporučuje kombinovat dong quai s jinými bylinkami, jako je drmek obecný nebo kontryhel, kvůli synergickým efektům.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Andělika čínská přispívá k osvěžení těla

Andělika čínská přispívá k normálnímu stavu kloubů a chrupavek - metabolismus.

Andělika čínská přispívá k normální činnosti urogenitálního systému žen.

Andělika čínská přispívá k normální funkce krevního systému - transport kyslíku.

Andělika čínská má antioxidační účinky.

 
DRMEK OBECNÝ

Drmek obecný (Vitex agnus-castus) je keř, který pochází z jihozápadní Evropy a západní Asie. Název agnus-castus pochází z latiny a je odvozen od agnus (jehně) a castitas (cudnost). Je známá také pod názvy jako cudný strom, cudné bobule či mnišské koření. Od dob Hippokrata se drmek používá při menstruačních obtížích. Neobsahuje žádné hormony ani hormonům podobné látky, ale ovlivňuje hormonální aktivitu stimulací hypofýzy. Zvyšuje aktivitu dopaminu v mozku, což snižuje uvolňování prolaktinu v těle. Zvýšená cirkulace prolaktinu v těle způsobuje nedostatek estrogenu, který je zodpovědný za poruchy menstruačního cyklu. V některých případech jsou symptomy PMS způsobeny nadměrným uvolňováním prolaktinu v hypofýze, v jiných případech je to způsobeno nerovnováhou mezi estrogenem a progesteronem. Tyto změny jsou závislé na dávce, přičemž nízká dávka zvyšuje hladiny prolaktinu a progesteronu. Naopak vyšší dávka snižuje prolaktin a progesteron, což pomáhá obnovovat hladiny estrogenu a zmírňovat symptomy PMS.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Drmek obecný přispívá ke komfortu při menopauze.

Drmek obecný přispívá k (před)menstruačnímu komfortu.

Drmek obecný má antioxidační účinky.

Drmek obecný přispívá ke kognitivním funkcím.

 

HOUSENICE ČÍNSKÁ

Housnice čínská (Cordyceps sinensis) je známá stovky let jako tradiční čínská medicína. Je to druh divoké houby pěstované v nadmořské výšce 3000-4000 m nad mořem v okolí Himálaje a vysoce položených oblastí v Číně. Staletí se využívá v tradiční čínské medicíně jako tonikum k léčbě různých stavů. Houba napadá larvy různých druhů hmyzu a přeměňuje je na sklerocium, ze kterého vyrůstá plodnice. Jejich interakce produkuje sekundární metabolity, jako jsou cordycepsin, kyselina cordycepsová, nukleosidy, flavonoidy, GABA, exopolysacharidy a jiné. Plodnice obsahuje 3-8% polysacharidů, biologicky aktivních makromolekul, které jsou buď intracelulární nebo extracelulární. Betaglukany, hlavní typ polysacharidů, jsou silné imunomodulátory s účinky na vrozenou i získanou imunitu. Působí na řadu receptorů souvisejících s imunitou a spouštějí široké spektrum imunitních reakcí. Cordyceps obsahuje dalších množství sloučenin se schopností posílit reakci imunitního systému a také kontrolovat jeho zhoršenou reakci.

NIKOTINAMID

Nikotinamid, také nazývaný niacinamid, je jednou ze dvou hlavních forem niacinu (vitamin B3). Nikotinamid je prekurzorem NAD+ a NADP+, molekul zodpovědných za několik biochemických reakcí. Vitamin B3 má protizánětlivé vlastnosti modulací imunitních buněk a hraje důležitou roli při udržování imunologické homeostázy. Nikotinamid nezpůsobuje zarudnutí kůže a má větší biologickou dostupnost než niacin. Množství niacinu se nachází v mase, rybách, vejcích, kvasnicích, ořechách či fazolích. Potraviny živočišného původu obsahují vitamin B3 ve formě nikotinamidu a potraviny rostlinného původu ve formě kyseliny nikotinové. Ekvivalent niacinu, nikotinamid ribozid lze nalézt v kravském mléce. Vstřebávají se v tenkém střevě, kde se kyselina nikotinová přeměňuje na nikotinamid. Tělo je schopno syntetizovat vitamín B3 střevními bakteriemi z esenciální aminokyseliny tryptofanu, při dostatku vitamínu B6.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Niacin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Niacin přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Niacin přispívá k normální psychické činnosti.

Niacin přispívá k udržení normálního stavu sliznic.

Niacin přispívá k udržení normálního stavu pokožky.

Niacin přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

KÁVOVNÍK STATNÝ

Kávovník patří do rodu Coffea z čeledi Rubiceae s více než 120 druhy, přičemž Coffea arabica a Coffea canephora (robusta) patří mezi hlavní druhy. Semena zelené robusty obsahují téměř dvakrát více kofeinu, chlorogenových kyselin a méně trigonelinu než arabica. Přírodní kofein, nacházející se v kávě, má dlouhodobější a konzistentnější účinek než jeho syntetická verze. Látky, nacházející se v kávě, vyrovnávají nárůst a pokles kofeinu v těle, čímž podporují udržitelnější zvýšení energie. Postupné uvolňování kofeinu může zabránit nepříjemným stavům, vyskytujících se při syntetickém kofeinu.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Kofein pomáhá zvýšit čilost/bystrost/hbitost.

Kofein pomáhá zlepšit soustředění.

Kofein pomáhá zvýšení vytrvalostního výkonu.

Kofein pomáhá zvýšení kapacity vytrvalostního výkonu.

 

THIAMIN MONONITRÁT

Vitamin B1, thiamin, je první objevený vitamín skupiny B, z toho označení B1. Thiamin je koenzym, který tělo využívá k přeměně potravy na energii, udržení správné funkce srdce, nervů a mozku. Přeměňuje živiny z potravy na ATP (buněčný zdroj energie), kterou tělo využívá pro správnou funkci mozku a nervových drah. Nedostatek energie přispívá ke špatné náladě, díky čemuž thiamin zlepšuje náladu a pomáhá tělu odolávat stresu. Také přispívá k rozvoji myelinových obalech kolem neuronů, aby je chránil před poškozením. V těle se ukládá velmi málo vitamínu B1, vyčerpání může nastat do 14 dnů, proto je důležité jej pravidelně přijímat ve stravě. Dostupným zdrojem je hovězí maso, drůbež, obiloviny, ořechy a fazole. Potraviny bohaté na taniny (čaj, víno), kofein (káva) či theobromin (čokoláda) se považují za anti-thiaminové faktory přispívající k nedostatku thiaminu u zdravých lidí. Faktory reagují s thiaminem za vzniku oxidovaného neaktivního produktu. Vitamin B1 se v těle vyskytuje jako volný thiamin a jako fosforylované formy (thiaminmonofosfát, thiamintrisfát, thiaminpyrofosfát). Thiaminmononitrát je stabilní forma vitamín B1, rozpustná ve vodě, která se absorbuje jako thiaminový kation.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Thiamin přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Thiamin přispívá k normální činnosti srdce.

Thiamin přispívá k normální psychické činnosti.

Thiamin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

 

D-BIOTIN

Vitamin B7, známý jako biotin, je ve vodě rozpustný vitamín skupiny B, který hraje klíčovou roli při chronických zánětlivých stavech. Působí jako kofaktor karboxyláz potřebných pro metabolismus mastných kyselin, sacharidů a aminokyselin, čímž ovlivňuje imunometabolismus. Jeho protizánětlivé účinky jsou způsobeny inhibicí aktivace genů kódujících NF-KB. Nedostatek vitamínu B7 ve stravě způsobuje zánětlivé reakce prostřednictvím zvýšené sekrece prozánětlivých cytokinů. Tělo si umí vitamín B7 syntetizovat pouze pomocí „správného“ střevního mikrobiomu, proto je třeba jej doplňovat pravidelně ze stravy. Mezi potraviny bohaté na vitamín B7 patří ořechy, avokádo, hovězí játra či vařená vejce (syrový vaječný bílek obsahuje velké množství avidinu, který se silně váže na vitamín B7 a zabraňuje jeho vstřebávání ve střevě). D-biotin je forma vitamín B7, která je zcela absorbována i při vysokých dávkách. Biotin se absorbuje prostřednictvím multivitaminového transportéru ve střevech. Po transportu ze střev je vychytáván játry a nakonec přestupuje hematoencefalickou bariéru do centrálního nervového systému.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Biotin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Biotin přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Biotin přispívá k normálnímu  metabolismu makroživin.

Biotin přispívá k normální psychické činnosti.

Biotin přispívá k udržení normálního stavu vlasů.

Biotin přispívá k udržení normálního stavu sliznic.

Biotin přispívá k udržení normálního stavu pokožky.

PANTOTENÁT VÁPENATÝ

Kyselina pantotenová je esenciální, ve vodě rozpustný vitamín skupiny B, známý jako vitamín B5. Název vznikl z řeckého slova pantos, což znamená všude, protože je přítomen ve většině potravin a zároveň je nezbytný pro tvorbu koenzymu A, který je všudypřítomný v lidském těle. V potravinách se převážně nachází v mase, vejcích, avokádu, hřibech či ovesných vločkách. Koenzym A zodpovědný za tvorbu energie, přispívá k funkcí mozkových buněk tím, že se podílí na syntéze aminokyseliny, fosfolipidů a mastných kyselin. Vitamin B5 je nezbytný pro přeměnu cholinu na acetylcholin, z čehož pramení jeho benefity týkající se soustředění, paměti či myšlení. Bez adekvátních hladin vitamínu B5 přicházíte o mnohé výhody prekurzorů acetylcholin, jako jsou alpha GPC či CDP-cholin. Pantotenát vápenatý je forma vitamínu B5, která je stabilní v trávicím traktu, což umožňuje lepší vstřebávání.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Kyselina pantothenová přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Kyselina pantothenová přispívá k normální syntéze a metabolismu steroidních hormonů, vitaminu D a některých neurotransmiterů.

Kyselina pantothenová přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Kyselina pantothenová přispívá k normální mentální činnosti.

JINAN DVOULALOČNÝ

Ginkgo biloba je jedna z nejstarších semenných rostlin, označovaný jako živá fosilie, stará 270 milionů let. Jeho výška dosahuje až 40 metrů a může žít více než 2000 let. Původně pochází z Číny, ale dnes se pěstuje po celém světě. Název ginkgo je fonetická výslovnost japonského názvu stromu, zatímco název biloba se vztahuje na dva odlišné laloky, typické pro listy stromu. Většina studií, zkoumajících účinky ginka, používá standardizovaný extrakt s obsahem 24% flavonových glykosidů a 6% terpenových laktonů, označovaný jako EGb761. Aktivní látky ginkga rozšiřují cévy a zvyšují krevní oběh, což pomáhá dodat více kyslíku a živin do mozku a tím přispět ke kognici. Extrakt má také antioxidační aktivitu, zvyšuje průtok v krvi v nejmenších cévách i v mozku, reguluje neurotransmitery a chrání mozkové buňky před degenerací.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Jinan dvoulaločný přispívá k duševní rovnováze.

Jinan dvoulaločný přispívá k mikrocirkulacím krevního systému.

Jinan dvoulaločný přispívá ke kognitivním funkcím a výkonnosti.

Jinan dvoulaločný má antioxidační účinky.

Jinan dvoulaločný přispívá k normální funkci periferního oběhového systému - oči, sluch.

Jinan dvoulaločný listy přispívá k normální činnosti mozku.

BOROVICE PŘÍMOŘSKÁ

Francouzská přímořská borovice roste podél pobřeží jihozápadní Francie. Standardizovaný extrakt z kůry francouzské přímořské borovice obsahuje antioxidanty, oligomerní proantokyanidiny, které mají dlouholeté využití k léčbě zánětů a zlepšení zdraví. Extrakt z francouzské přímořské borovice můžete znát pod názvem Pycnogenol, což je patentovaný extrakt standardizovaný na 70% proantokyanidinů. Proantokyanidiny zvyšují hladiny oxidu dusnatého, částečně díky antioxidačním schopnostem. Dochází k tomu snížením přeměny oxidu dusnatého na peroxydusitan, čímž se prodlužuje jeho poločas a stimulací enzymu syntázy oxidu dusnatého (NOS), který přímo zvyšuje hladiny NO. Zvýšené hladiny NO poskytují větší cirkulaci krve v mozku, což přináší více kyslíku pro kognitivní úkoly. Zlepšený průtok krve a antioxidanty schopné překonat hematoencefalickou bariéru chrání mozkové buňky před stárnutím.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Borovice přímořská přispívá k normální funkci dýchacího systému.

Borovice přímořská přispívá k normální činnost cévní soustavy -

mikrocirkulace.

Borovice přímořská má antioxidační účinky.

 

L-TYROSIN

Neesenciální aminokyselina L-tyrosin, prekurzor dopaminu, noradrenalinu a adrenalinu, působí proti vyčerpání neurotransmiterů a poklesu kognitivních schopností. Při nadměrném stresu nebo kognitivně náročném úkolu, dochází ke zvýšené syntéze neurotransmiterů. Jelikož se syntetizuje více neurotransmiterů je potřebný zdroj, tyrosin. Mozek využívá enzym tyrosinhydroxylázu k přeměně L-tyrosinu na levodopa (L-DOPA). Dekarboxylací L-DOPA se syntetizuje neurotransmiter dopamin, zodpovědný za radost, motivaci a soustředění. Nevyužitý dopamin se následně vlivem enzymu přeměňuje na noradrenalin. Při nedostatku L-tyrosinu se syntéza omezí, což vede k menší dostupnosti neurotransmiterů a následnému nižšímu kognitivnímu výkonu. L-tyrosin je tedy obzvláště účinný při udržování kognitivního výkonu pod jakýmkoli stresem. Skvělým zdrojem tyrosinu ze stravy je maso, ryby, tofu či mléčné výrobky.

URIDIN

Uridin je jedním ze stavebních kamenů hlavních nosičů informací v těle (DNA a RNA) a hraje důležitou roli v buněčném metabolismu. Nachází se ve všech živých organismech a mezi jeho zdroje z potravy patří zejména mateřské mléko, pivo, orgány či brokolice. Uridin vytváří správné prostředí pro zvýšenou neuroplasticitu a tvorbu synapsí, což pomáhá mozku učit se, pamatovat si a znovu se zlepšovat. Uridin monofosfát má mnohem lepší biologickou dostupnost než zdroje uridinu z potravy, protože je schopen procházet hematoencefalickou bariérou. Zdroje uridinu z potravy jsou ve formě RNA, která není dobře vstřebatelná. V mozku se uridin přeměňuje na CDP-cholin a následně na fosfatidylcholin. Čím více uridinu se nachází v mozku, tím více CDP-cholinu se produkuje. Z fosfatidylcholinu lze produkovat hlavní fosfolipidy (sfingomyelin, fosfatidylserin, fosfatidyletanolamin) a acetylcholin. Fosfolipidy tvoří základ buněčných membrán, proto jsou životně důležité pro každou buňku našeho těla. Také jsou důležité pro naše neurony, aby mohly růst, opravovat se a vytvářet nová spojení mezi neurony. Acetylcholin, neurotansmiter, zase podporuje všechny formy kognice a podílí se na zvýšení soustředění, pozornosti, paměti a motivace.

L-THEANIN

L-theanin (γ-glutamyletylamid) je neproteinová aminokyselina nacházející se v zeleném čaji (Camellia sinensis). V čaji přispívá k chuti umami. Jeden šálek (250 ml) zeleného čaje připraveného podle doporučených podmínek, poskytuje přibližně 30 mg L-theaninu. Jeho účinky souvisí se zlepšením nálady, kognitivních funkcí, imunity a snížení symptomů úzkosti. Struktura L-theaninu je podobná struktuře glutaminu a glutamátu, díky čemuž je mechanismus účinku zprostředkován usnadněním tvorby vazby na glutamátové receptory. Jsou zodpovědné za rychlý synaptický přenos v centrálním nervovém systému. L-theanin je schopen snadno procházet hematoencefalickou bariérou, čímž poskytuje účinek při modulaci neurotransmiterů a duševního zdraví. Modulace neurotransmiterů zahrnuje snížení uvolňování glutamátu, zvýšení hladiny neurotransmiteru GABA a zvýšení uvolňování glycinu a dopaminu. Výkyvy glutamátu a GABA se nacházejí v mozku u lidí s poruchami nálady. Stimuluje také alfa mozkové vlny, které se vyskytují v uvolněném stavu, např. při REM fázi spánku či meditací. Oblíbená je kombinace s kofeinem na soustředění a zvýšení kognitivního výkonu, přičemž L-theanin odstraňuje negativní vlivy kofeinu, jako jsou podrážděnost a nervozita.

ŠIŠÁK BAJKALSKÝ

Rostliny rodu Scutellaria L. (Lamiaceae) jsou vytrvalé byliny s přibližně 360 druhy na světě, přičemž mnohé z nich mají medicínské využití. Kořeny Scutellaria baicalensis, v Číně známé jako Huang-Qin, jsou jedny z nejpopulárnějších tradičních čínských léků. Dodnes bylo identifikováno více než 40 složek charakteristických pro Scutellaria baicalensis. Mezi nejvíce zastoupené složky patří baikalin, baikalein, wogonosid a wogonin. Baikalin, flavonoid schopný procházet hematoencefalickou bariérou, se zaměřuje na pozitivní změny v dopaminovém systému, které se podílejí na neurologických a duševních poruchách. Změny mohou vyvolat zvýšení hladin dopaminu a ochranu dopaminergních neuronů před oxidační a mitochondriální toxicitou. Baikalin také při klíčovou roli při modulaci GABA systému, zodpovědného za regulaci stresu a úzkosti, bez sedativních a myorelaxačních účinků.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Šišák bajkalský přispívá k normálnímu stavu kostí a kloubů.

MUČENKA PLETNÍ

Passiflora incarnata je rychle rostoucí vytrvalá rostlina. Má velké, složité květiny s výraznými tyčinkami a je jedním z nejodolnějších druhů mučenky. Existuje více než 500 druhů mučenky (Passiflora) patřící do čeledi Passifloraceae. Pocházejí převážně z Latinské Ameriky, ale daří se jim v každé tropické oblasti. Známé jsou díky Passiflora edulis, která nabízí chutné ovoce, marakuja. Passiflora incarnata má dlouhou historii v tradiční medicíně, kde se využívá pro úzkost, relaxační účinky či nespavost. Účinky jsou připisovány bioaktivním flavonoidem, mezi které patří vitexin, izovitexin, benzoflavon, chrysin či apigenin. Aktivují GABA receptory v mozku, čímž podporují relaxaci a zároveň mučenka obsahuje GABA, která zesiluje tyto účinky.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Mučenka pletní přispívá k relaxaci a spánku.

ROZCHODNICE RŮŽOVÁ

Rhodiola rosea je poměrně vzácná, léčivá rostlina, která roste ve vysokých nadmořských výškách v arktických a horských oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky. Už po staletí se používá jako adaptogen ke zvýšení fyzické a duševní výkonnosti ak boji proti fyzikálnímu, chemickému a biologickému stresu. Výsledky nedávných studií objevily širokou škálu dalších benefitů jako jsou účinky proti stárnutí, stresu, zánětu, antioxidační, antivirové, protirakovinné účinky a mnoho dalších. Salidrozidy jsou přítomny ve všech druzích rodu Rhodiola, zatímco rozaviny jsou typické pouze pro Rhodiola rosea. Přirozeně se vyskytující poměr v kořeni rhodioly je přibližně 3:1 (rosaviny ke salidrosidům). Stejný poměr je právě proto využíván i v klinických studiích. I když jsou to hlavní složky, obě mají jiný efekt. Rosavíny jsou aktivnější ve vyšších koncentracích, mají uklidňující efekt a navozují „dobrý“ pocit. Naopak salidrosidy jsou účinnější při nižších koncentracích se stimulujícím účinkem a zvyšují motivaci.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Rozchodnice růžová má adaptogenní účinky - nervový systém, únava, stres.

Rozchodnice růžová přispívá k normální funkci srdce a cévního systému - okysličení.

Rozchodnice růžová přispívá ke kognitivním funkcím a výkonnosti - krevní oběh.

Rozchodnice růžová přispívá k normálnímu trávení.

ASHWAGANDHA

Ashwagandha je malý dřevitý keř vyskytující se převážně v polotropických oblastech Asie a Afriky s nadmořskou výškou 1500 metrů nad mořem. Více než 1000 let se tradičně používá k podpoře celkové vitality. Doslovný význam názvu Ashwagandha je vůně koně. Jeden důvod je, že čerstvé kořeny voní jako kůň, ale druhý důvod je, že po konzumaci bude mít člověk síly a vitality jako kůň. V rostlině bylo zatím identifikováno více než 50 aktivních látek, včetně steroidních alkaloidů a laktonů, které jsou známé jako withanolidy. Právě withanolidy jsou zodpovědné za většinu benefitů ashwagandhy. Farmakologické studie potvrdily, že ashwagandha má protizánětlivé, antioxidační, anxiolytické a imunomodulační účinky. Ukázalo se také, že ovlivňuje neurologickou, endokrinní a kardiovaskulární aktivitu. Nejznámějším účinkem ashwagandhy je zmírnění fyzických a psychických účinků chronického stresu. Snižuje kortizol, stresový hormon, jehož chronicky zvýšené hladiny vedou ke kaskádě problémů, jako jsou problémy s hladinou cukru v krvi a přibývání na váze. Druhým mechanismem proti stresu je zvyšování GABA receptorů a regulace serotoninu v mozku. Působí na neuronové receptory, což umožňuje snazší navázání GABA a inhibuje signály přítomné při stresové reakci v mozku, čímž snižuje úzkost.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Ashwagandha přispívá k duševní a kognitivní činnosti - koncentrace, únava.

Ashwagandha přispívá k duševnímu zdraví a relaxaci.

Ashwagandha přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému.

Ashwagandha přispívá k energii, vitalitě, svalové výdrži.

Ashwagandha přispívá k omlazení.

Ashwagandha přispívá k normální funkci reprodukčního systému.

Ashwagandha přispívá k normální funkci dýchacího systému.

Ashwagandha přispívá k normálnímu stavu pokožky.

Ashwagandha má antioxidační účinky.

 

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

Melissa officinalis je vytrvalá rostlina, přirozeně se vyskytující v Evropě, je známá svojí charakteristickou citrónovou vůní a chutí. Významný obsah účinných látek (fenolické sloučeniny, flavonoidy, terpenoidy a karotenoidy) je zodpovědný za široké zdravotní účinky meduňky. Záznamy o jejím používání jsou starší více než 2000 let, včetně doporučení Paracelsusa, že meduňka oživí člověka a měla by se používat při všech potížích, které pocházejí z neuspořádaného stavu nervového systému. Kyselina rozmarýnová, aktivní látka meduňky, zvyšuje GABA v mozku inhibicí enzymu GABA transaminázy. GABA patří mezi neurotransmitery, které zabraňují nadměrnému stresu a hrají důležitou roli ve spánku. Zvýšená stimulace GABA receptorů meduňkou může mít uklidňující nebo sedativní efekt v závislosti na dávce. Vyšší dávky vykazují sedativní efekt, naopak nižší dávky odbourávají úzkost a stres.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Meduňka lékařská přispívá ke kognitivnímu a duševnímu zdraví - pozitivní nálada, relaxace, spánek.

Meduňka lékařská přispívá k normálnímu trávení.

Meduňka lékařská má antioxidační účinky.

Meduňka lékařská přispívá k normální funkci dýchacího systému.

Meduňka lékařská přispívá k normální činnosti oběhové soustavy.

Meduňka lékařská přispívá k hormonální rovnováze.

ASTAXANTHIN

Astaxanthin je přírodní karotenoid s mnoha biologickými funkcemi, z nichž většina je spojena s jeho antioxidační a protizánětlivou aktivitou. Odlišuje se od ostatních antioxidantů nejvyšší absorbční kapacitou kyslíkových radikálů, která je 100-500x vyšší než u vitamínu E nebo 6000x vyšší než u vitamínu C. Vykazuje lipofilní i hydrofilní vlastnosti, díky čemuž může zachytávat volné radikály z povrchu buňky. Tato vlastnost činí astaxanthin jedinečným ve srovnání s jinými antioxidanty, jako je vitamin E nebo vitamin C, které se mohou nacházet pouze na jedné straně. Primární přírodní zdroj astaxanthinu pochází z řasy Haematococcus pluvialis, který je produkován jako ochranný antixodiant v reakci na světlo. Astaxanthin můžete do stravy zařadit i nepřímo, konzumací korýšů (např. krevety) nebo lososovitých ryb (např. losos, pstruh duhový).

BIFIDOBACTERIUM ANIMALIS subsp. LACTIS

Bifibacterium představuje rod bakterií v rámci kmene Actinobacteria, který je jedním z hlavních kmenů ve zdravém lidském střevě. Je jedním z nejpočetnějších rodů u dospělých, ale výraznější zastoupení má u kojenců, kdy tvoří většinu populace. Hraje důležitou roli v metabolismu složek potravy a při budování imunitního systému. Interaguje s lidskými imunitními buňkami, přičemž modulují specifické dráhy, které zahrnují vrozené a adaptivní imunitní procesy. Střevní dysbióza vede k nerovnováze v zánětlivých procesů a ztrátě ingretity střevního epitelu, kvůli čemuž endotoxiny unikají ze střeva a mohou vyvolat chronický zánět. Nejvlivnějším představitelem rodu Bifidobacterium je Bifidobacterium Animalis subsp. Lactis, jehož účinky jsou zkoumány v různých klinických studiích, protože může zpomalit mnohé z těchto škodlivých procesů, prostřednictvím více signálních drah.

BROMELAIN

Ananas se již po staletí využívá v tradiční medicíně k léčbě problémů s trávením a zmírnění zánětu, proto je využíván také v moderní medicíně. Bromelain patří do skupiny enzymů na trávení bílkovin (proteolytické enzymy), které se získávají z plodu nebo stonku ananasu. Obě verze se připravují odlišně a obsahují rozdílné enzymatické složení. Proteolytické enzymy pomáhají rozkládat bílkoviny na aminokyseliny, díky čemuž jsou snáze absorbovatelné. Bromelain je v těle absorbován bez ztráty proteolytické aktivity, proto poskytuje zdravotní benefity i mimo trávicí ústrojí. Bromelain má řadu imunomodulačních a protizánětlivých mechanismů, díky jeho vlastnostem a navíc zvyšuje účinek mnoha látek, jako je například kurkumin. Bromelain může mít různou sílu, která se stanovuje měřením trávení bílkovin enzymem, přičemž potentní produkty by měly obsahovat nad 1200 GDU/g.

L-SELENOMETHIONIN

Selen je minerál, který se podílí na více tělesných procesech. Přesněji řečeno, selen je esenciální stopový minerál, což znamená, že jsou zapotřebí jen malá množství, ale že je životně důležitý pro správné fungování lidského těla. Selen je součástí více než 30 proteinů, které mají v těle důležité úkoly včetně reprodukce, tvorby DNA a hormonů štítné žlázy a ochrany před poškozením buněk a infekcemi. Většina selenu v těle je uložena v kosterním svalu ve formě selenometioninu. Selen se nachází pouze ve specifických potravinách a jeho obsah se v důsledku moderních technik v zemědělství výrazně snížil, proto bývá deficitním prvkem u široké populace. Bohatým zdrojem selenu jsou pára ořechy, přičemž stačí sníst 1-2 ořechy denně na pokrytí stanoveného příjmu. L-selenomethionin je organická forma selenu, která se přirozeně vyskytuje v potravinách, což z něj činí nejlépe využitelnou formu pro tělo. Tvoří se v rostlinách, když selen nahrazuje síru během syntézy aminokyseliny methioninu a stává se začleněn do proteinů namísto methioninu. L-selenomethionin se spojuje s bílkovinami v těle a vytváří antioxidanty zvané selenoproteiny, které pomáhají chránit před volnými radikály. Také pohání skupinu enzymů, které jsou závislé na selenu. Enzymy pohánějí produkci důležitých antioxidantů, jako je hlavní antioxidant glutathion. Pomáhají kontrolovat volné radikály ve vašich buňkách a zabraňují tomu, aby se vaše tělo poškodilo. Tyto enzymy mají také další důležité funkce, jako například pomáhají vašemu tělu produkovat energii ve vašich mitochondriích, pomáhají aktivovat hormon štítné žlázy a další.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Selen přispívá k normální činnosti štítné žlázy.

Selen přispívá k normální funkci imunitního systému.

Selen přispívá k normální spermatogenezi.

Selen přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Selen přispívá k udržení normálního stavu nehtů.

Selen přispívá k udržení normálního stavu vlasů.

METHYLKOBALAMIN

Vitamin B12 zvyšuje funkce ostatních vitamínů skupiny B a vykazuje vlastní metabolické vlastnosti, jako tvorba červených krvinek, syntéza DNA či podpora nervového systému. Methylkobalamin je aktivní forma vitamín B12, která se přirozeně vyskytuje v potravinách, jako jsou maso, ryby, vejce či mléko. Methylkobalamin je biologicky nejdostupnější forma vitamínu B12, zůstává v těle delší dobu a ve vyšších hladinách než jiné formy. Vylučování metylkobalaminu je asi třetinové ve srovnání se stejnou dávkou kyanokobalaminu, což naznačuje podstatně větší retenci tkáněmi. Využívá se převážně v mozku, nervovém systému a játrech. Navíc, to je jediná forma vitamínu B12, která dokáže procházet přes hematoencefalickou bariéru bez biotransformace. Přítomná metylová skupina stimuluje tvorbu serotoninu, zodpovědného za lepší náladu. Fyziologické účinky metylkobalaminu se vyskytují již od 100 ug za den, zvláště pokud se dávka podává opakovaně. Maximální terapeutická dávka je 6000 ug za den, výše neposkytují žádné další výhody.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Vitamin B12 přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Vitamin B12 přispívá k normální funkci imunitního systému.

Vitamin B12 přispívá k normální psychické činnosti.

Vitamin B12 přispívá k normální tvorbě červených krvinek.

Vitamin B12 přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Vitamin B12 přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu.

Vitamin B12 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Vitamin B12 se podílí na procesu dělení buněk.

LACTOBACILLUS RHAMNOSUS

Lactobacillus rhamnosus je jedním z nejvíce studovaných probiotických druhů, přirozeně se vyskytující v gastrointestinálním traktu. L. rhamnosus patří do rodu Lactobacillus, kmen bakterií, které produkují enzym laktázu. Často se přidává do mléčných výrobků, jako jsou jogurty, sýry či mléko ke zvýšení obsahu probiotik. Není to jediný důvod, ale například hraje také klíčovou roli při zrání sýra, což zvýrazňuje jeho chuť. Tato bakterie je známá svým rychlým růstem, adhezivními vlastnostmi ke střevní stěně a odolností vůči kyselým a zásaditým podmínkám v těle, díky čemuž může déle zůstat ve střevech a nabízet dlouhodobé výhody. Přesné farmakologické účinky a mechanismy nejsou ještě detailně popsány, ale zahrnují rezistenci vůči kolonizaci v gastrointestinálním a respiračním traktu, imunitní modulaci a přímé antimikrobiální účinky.

VITAMIN D3

Cholekalciferol, vitamín D3, má klíčovou roli při udržování normální mineralizace kostí a zubů, svalové kontrakce, vedení nervů, modulace imunitního systému a všeobecné buněčné funkce ve všech částech těla. Studie prokazují i mnohé další benefity a někteří vědci jej řadí mezi hormony, díky obrovskému množství účinků. Potraviny nejsou hlavním zdrojem vitamínu D, ale je to slunce. Při vystavení slunečnímu záření je tělo schopno produkovat dostatek vitamínu D endogenně ze sterolů, působením ultrafialového záření dopadajícího na kůži. Zisk vitamínu D ze slunečního záření však závisí na mnoha faktorech, včetně geografické polohy, genetických faktorů a životního stylu.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Vitamin D je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí.

Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému.

Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému u dětí.

Vitamin D přispívá k normální hladině vápníku v krvi.

Vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu.

Vitamin D přispívá k udržení normální činnosti svalů.

Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu zubů.

Vitamin D se podílí na procesu dělení buněk.

BAKOPA DROBNOLISTÁ

Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri), známá také jako brahmi, je plíživá trvalka s malými podlouhlými listy a fialovými květy, která se vyskytuje v teplých mokřadech. V ajurvédě se používá od 5. století našeho letopočtu primárně ke zlepšení paměti. Bakopu údajně používali staří védští učenci k zapamatování dlouhých posvátných chvalozpěvů a písem. Přirozeně se vyskytuje v celé jižní a jihovýchodní Asii a v některých jižních státech USA. Bacopa má obrovské množství aktivních složek, včetně několika alkaloidů a saponinů, přičemž hlavními aktivními sloučeninami jsou bakosidy. Bakosidy jsou triterpenoidní saponiny, které zlepšují přenos impulsů mezi neurony, podporují opravu poškozených neuronů a pomáhají při obnově synapsí. Přenos nervových impulsů hraje důležitou roli při podpoře kognitivních funkcí, jako je pozornost, soustředění, učení a paměť. Bakosidy také ovlivňují syntézu a dostupnost neurotransmiterů a pomáhají udržovat jejich rovnováhu.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Bakopa drobnolistá přispívá k duševnímu zdraví a kognitivním funkcím.

Bakopa drobnolistá přispívá ke koncentraci a paměti.

Bakopa drobnolistá má antioxidační účinky.

Bakopa drobnolistá přispívá k duševní výkonnosti.

KORÁLOVEC JEŽATÝ

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus), známý také jako lví hříva, se už na první pohled odlišuje od jiných hub svým vzhledem. Vyskytuje se v Severní Americe, Evropě a Asii, kde roste koncem léta a na podzim na živých i mrtvých listnatých stromech. Známý je díky schopnosti vyvolat velké množství modulačních účinků na lidskou fyziologii od posílení imunity až po zlepšení kognitivních funkcí. Korálovec obsahuje aktivní neurotrofické sloučeniny, hericinony a erinaciny, které stimulují produkci enzymů zodpovědných za uvolňování nervového růstového faktoru (NGF). NGF je malý protein, produkovaný v hipokampu, který je klíčový pro růst, udržování a přežití mozkových buněk. Erinaciny a hericinony snadno procházejí hematoencefalickou bariérou, aby zvýšily produkci a regeneraci neuronů. Kromě dráhy NGF, korálovec aktivuje dráhy BDNF, dalšího nervového růstového faktoru zodpovědného za neuroplasticitu.

CITRÁT HOŘEČNATÝ

Citrát hořečnatý je solná forma hořčíku s kyselinou citrónovou. Kyselina citrónová je slabá organická kyselina, přirozeně se vyskytující v citrusových plodech a zodpovědná za kyselou chuť. Citrát hořečnatý se považuje za vysoce rozpustnou a biologicky dostupnou formu hořčíku. Vysoká rozpustnost ve střevním traktu vede k vyšším koncentracím iontového hořčíku, které může tělo absorbovat. Nedávné studie prokázaly, že citrát hořečnatý je stejně nebo více biologicky dostupný, jako chelátové formy hořčíku. Citrát hořečnatý zvyšuje množství tekutiny v tenkém střevě, což pomáhá změkčit stolici a usnadňuje její průchod, zároveň zvyšuje střevní permeabilitu.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze.

Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Hořčík přispívá k normální činnosti svalů.

Hořčík přispívá k normální syntéze bílkovin.

Hořčík přispívá k normální psychické činnosti.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů.

Hořčík se podílí na procesu dělení buněk.

TAURÁT HOŘEČNATÝ

Taurát hořečnatý je sloučenina vyrobená spojením hořčíku s aminokyselinou taurinem. Taurin je jednou z nejzastoupnějších aminokyselin v našem těle, který se přirozeně vyskytuje především v živočišných zdrojích potravy. Tělo dokáže vyrobit taurin z aminokyseliny cysteinu, ale získává se hlavně ze stravy, proto je považován za podmíněně esenciální aminokyselinu. Nevyužívá se při syntéze bílkovin, ale pomáhá regulovat mnohé funkce v těle, včetně vývoje a ochrany buněk. Taurin využívá tělo k transportu hořčíku dovnitř a ven z buněk, přičemž funguje odlišně pro různé typy buněk těla. Zvyšuje koncentrace hořčíku zejména v buňkách, které jsou klíčové pro tvorbu kostí a jako rezerva pro ostatní životně důležité funkce. Taurát hořečnatý se doporučuje užívat pro zlepšení celkového kardiovaskulárního zdraví, podporuje relaxaci srdečního svalu, snižuje krevní tlak a zvyšuje průtok krve.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze.

Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Hořčík přispívá k normální činnosti svalů.

Hořčík přispívá k normální syntéze bílkovin.

Hořčík přispívá k normální psychické činnosti.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů.

Hořčík se podílí na procesu dělení buněk.

HOŘČÍK MALÁT

Malát hořčíku je kombinace hořčíku s kyselinou jablečnou, která se nachází v mnoha druzích ovoce a je zodpovědná za jejich kyselou chuť. Kyselina jablečná zvyšuje vstřebatelnost hořčíku, protože je tělu přirozená a často se užívá samostatně ke zlepšení svalové výkonnosti, snížení únavy po cvičení či zlepšení soustředění. Kyselina jablečná se vyskytuje v neionizované formě, proto musí projít transformací v rámci Krebsova cyklu, aby mohla být použita při výrobě energie ve formě ATP. V malátu hořčíku se ale vyskytuje v ionizované formě, proto je efektivnější při výrobě energie, díky čemuž může být tato forma účinná při chronické únavě a zvýšení celkové energie. Malát hořčíku se řadí mezi hořečnaté soli. Aktuální výzkumy naznačují, že chelátové formy hořčíku jsou nejúčinnější při akutním krátkodobém užívání, naopak soli poskytují lepší vlastnosti z dlouhodobého hlediska.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze.

Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Hořčík přispívá k normální činnosti svalů.

Hořčík přispívá k normální syntéze bílkovin.

Hořčík přispívá k normální psychické činnosti.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů.

Hořčík se podílí na procesu dělení buněk.

L-TREONÁT HOŘEČNATÝ

Chelátová forma hořčíku s metabolitem vitamínu C, L-threonátem. L-threonát hořečnatý je jediná forma hořčíku, která dokáže procházet hematoencefalickou bariérou, čímž podporuje hladiny hořčíku v mozku. Zvýšené hladiny hořčíku v mozkových buňkách mohou podpořit jeho plasticitu. Klinické studie prokázaly, že suplementace L-threonátu hořečnatého podpořila celkovou kognitivní schopnost, zlepšila duševní zdraví či spánek. Vysoká absorpce a schopnost přechodu do mozku umožňují hořčíku zvrátit určité aspekty stárnutí mozku. Může zvyšovat BDNF, protein schopný podpořit tvorbu nových mozkových buněk a zvýšit neuroplasticitu, způsob, jakým se můžeme učit a přizpůsobovat se našemu prostředí. Jiné formy hořčíku nesdílejí stejné benefity, protože nejsou schopny se dostat efektivně do mozku (zvýšení hladiny hořčíku v krvi o 300% zvýší hladiny v mozku o pouhých 19%, kvůli hematoencefalické bariéře).

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze.

Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Hořčík přispívá k normální činnosti svalů.

Hořčík přispívá k normální syntéze bílkovin.

Hořčík přispívá k normální psychické činnosti.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů.

Hořčík se podílí na procesu dělení buněk.

BISGLYCINÁT HOŘEČNATÝ

Bisglycinát hořečnatý je chelátová forma hořčíku se dvěma molekulami aminokyseliny glycinu. Chelatace zlepšuje biologickou dostupnost a absorpci, díky čemuž je forma účinná při zvyšování hladin hořčíku v těle. Glycin pomáhá snižovat hladinu pH v tenkém střevě, díky čemuž pomáhá zvýšit absorpci hořčíku. Řadí se mezi relaxační aminokyseliny, proto bisglycinát hořečnatý prokazatelně pomáhá při zlepšování kvality spánku. Jelikož velkou část bisglycinátu zinečnatého tvoří právě glycin, je skvělou volbou hořčíku před spánkem nebo k odbourání stresu.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze.

Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Hořčík přispívá k normální činnosti svalů.

Hořčík přispívá k normální syntéze bílkovin.

Hořčík přispívá k normální psychické činnosti.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů.

Hořčík se podílí na procesu dělení buněk.

PYRIDOXAL-5-FOSFÁT

Vitamin B6 označuje šest sloučenin v těle, které mají podobný mechanismus účinku. Vitamin B6 se podílí na více než 150 enzymatických reakcích a může ovlivnit trávení, duševní zdraví, zánět, spánek a mnoho dalších. Lidské tělo není schopno vyrobit vitamín B6, proto je důležité jej dostatečně přijmout ve stravě. Potraviny s obsahem vitamínu B6 by se měly jíst denně, protože tělo si nevytváří zásoby. Mezi potraviny bohaté na vitamín B6 patří například maso, ryby, mléko, cizrna, banán či mrkev. Lidské tělo musí v játrech přeměnit vitamín B6 na jeho aktivní formu, pyridoxal-5-fosfát, který poskytuje všechny zmíněné vlastnosti vitamínu B6. Vlivem různých faktorů, jako autoimunitní onemocnění, nemusí docházet k přeměně vitaminu B6 na jeho aktivní formu, proto je důležité užívat aktivní formu pyridoxal-5-fosfát.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Vitamin B6 přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Vitamin B6 přispívá k normální funkci imunitního systému.

Vitamin B6 přispívá k normální psychické činnosti.

Vitamin B6 přispívá k normální syntéze cysteinu.

Vitamin B6 přispívá k normální tvorbě červených krvinek.

Vitamin B6 přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Vitamin B6 přispívá k normálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu.

Vitamin B6 přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu.

Vitamin B6 přispívá k regulaci hormonální aktivity.

Vitamin B6 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

BISGLYCINÁT MĚĎNATÝ

Měď je životně důležitým kofaktorem mnoha enzymů a biochemických procesů v těle, včetně těch, které se podílejí na obraně antioxidantů, imunitní funkci a rovnováze železa. Představuje třetí nejzastoupenější stopový minerál v lidském těle, kde obsah tvoří 1,4-2,1 mg mědi na kilogram tělesné hmotnosti. I když to vypadá jako nepatrné množství, ale je nezbytné pro provádění fyziologických procesů. Nízký příjem mědi může ohrozit imunitní odpověď, která se neobnoví ani po několika týdnech vysokého příjmu mědi. Nedostatek mědi může být způsoben nadbytkem zinku, proto je důležité udržovat tento poměr v rovnováze. Bisglycinát měďnatý je chelátová forma mědi vázaná na dvě organické aminokyseliny glycinu. Glycin zvyšuje biologickou dostupnost mědi a zajišťuje šetrnější průchod žaludkem. V chelátové formě tělo neabsorbuje měď jako minerál, ale spíše jako aminokyselinu, proto nemusí probíhat konkurenční boj s jinými minerály o absorpci.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Měď přispívá k udržení normálního stavu pojivových tkání.

Měď přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Měď přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Měď přispívá k normální pigmentaci vlasů.

Měď přispívá k normálnímu přenosu železa v těle.

Měď přispívá k normální pigmentaci pokožky.

Měď přispívá k normální funkci imunitního systému.

Měď přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

MONOMETHIONIN ZINEČNATÝ

Monomethionin zinečnatý je kombinace minerálu zinku s aminokyselinou methioninem. Methionin je nejsnáze vstřebatelnou aminokyselinou, díky čemuž umožňuje snadnější vstřebávání zinku. Aminokyselina methionin je jednou z esenciálních aminokyselin pro lidi a lapačem volných radikálů, díky přítomnosti síry. Podílí se na produkci S-adenosylmethioninu, L-cysteinu a glutathionu, které patří mezi nejsilnější přirozené antioxidanty lidského těla. Vyšší biologická dostupnost methioninu zinečnatého oproti jiným zdrojům zinku se připisuje stabilnímu methioninovému komplexu, který se přednostně transportuje do tkání ve srovnání s jinými aminokyselinami. Uvádí se, že je silnějším antioxidantem než vitamin E, C, β-karoten a 4-6x účinnější než soli zinku (oxid, síran, citrát, glukonát). Methionin zinečnatý navíc odolává navázání s vlákninou a fytáty, které inhibují absorpci zinku.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu kyselin a zásad.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů.

Zinek přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím.

Zinek přispívá k normální syntéze DNA.

Zinek přispívá k normální plodnosti a reprodukci.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu makroživin.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu mastných kyselin.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu vitaminu A.

Zinku přispívá k normální syntéze bílkovin.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu vlasů.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu nehtů.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu pokožky.

Zinek přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu zraku.

Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému.

Zinek přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Zinek se podílí na procesu dělení buněk.

PIKOLINÁT ZINEČNATÝ

Pikolinát zinečnatý je kyselá forma, která se skládá ze zinku a kyseliny pikolinové. Kyselina pikolinová, metabolit aminokyseliny tryptofanu, zvyšuje metabolismus zinku zlepšením střevní absorpce. Pikolinát zinečnatý není užitečný pouze pro poskytování zinku, ale je užitečný také jako zdroj kyseliny pikolinové. Kyselina pikolinová se běžně vyskytuje v našem těle, přičemž nejvíce je zastoupena v mateřském mléce. Tělo ji syntetizuje v játrech a ukládá ve slinivce břišní. Během trávení se uvolňuje do střev, aby se navázala na minerály a podpořila jejich vstřebávání.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu kyselin a zásad.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů.

Zinek přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím.

Zinek přispívá k normální syntéze DNA.

Zinek přispívá k normální plodnosti a reprodukci.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu makroživin.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu mastných kyselin.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu vitaminu A.

Zinku přispívá k normální syntéze bílkovin.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu vlasů.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu nehtů.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu pokožky.

Zinek přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu zraku.

Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému.

Zinek přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Zinek se podílí na procesu dělení buněk.

BISGLYCINÁT ZINEČNATÝ

Bisglycinát zinečnatý je chelátová forma zinku, která se skládá z jedné molekuly zinku navázané na dvě molekuly aminokyseliny glycinu. Zinek se nachází v každé buňce a je klíčový kofaktor ve více než 200 enzymatických reakcích. Chelátová forma zajišťuje stabilitu v kyselém prostředí žaludku, zvýšenou absorpci a biologickou dostupnost. Vysoká biologická dostupnost se promítá do vyšších plazmatických hladin zinku. Přechází v neporušeném stavu přes střevní membránu, což zvyšuje jeho efektivitu. Bisglycinát zinečnatý je šetrnější k žaludku, což ocení zejména lidé, kteří pociťují žaludeční potíže či nevolnost po užití zinku.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu kyselin a zásad.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů.

Zinek přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím.

Zinek přispívá k normální syntéze DNA.

Zinek přispívá k normální plodnosti a reprodukci.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu makroživin.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu mastných kyselin.

Zinek přispívá k normálnímu metabolismu vitaminu A.

Zinku přispívá k normální syntéze bílkovin.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu vlasů.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu nehtů.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu pokožky.

Zinek přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi.

Zinek přispívá k udržení normálního stavu zraku.

Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému.

Zinek přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Zinek se podílí na procesu dělení buněk.

LIPOSOMÁLNÍ VITAMÍN C

Vitamin C je klíčový pro zdraví, ale lidské tělo si jej nedokáže vytvořit, proto musí být přijímán ze stravy. Problémem vitamínu C v doplňcích stravy je velmi nízká absorpce do krevního oběhu. Při vyšších dávkách, většina vitamínu C zůstává ve střevech a nakonec se vyloučí. Užívání vitaminu C perorální cestou vyžaduje snížení rychlosti jeho odbourávání ve střevech, aby se usnadnila jeho absorpce. V gastrointestinálním traktu je náchylný k degradaci, zejména v přítomnosti kovových iontů. Pro tyto účely jsou vhodné lipozomy. Liposomy jsou malé, kulovité částice složené z lipidové dvouvrstvy, která je podobná naší buněčné membráně. Snižují odbourávání vitamínu C v gastrointestinálním traktu, zpomalují jeho uvolňování a podporují vstřebávání. Liposomy také zmírňují možné poruchy fungování gastrointestinálního traktu, což umožňuje aplikaci zvýšených dávek vitamínu C na delší dobu.

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Vitamin C přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému.

Vitamin C přispívá k normální psychické činnosti.

Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní.

Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek.

Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí.

Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév.

Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže.

Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci zubů.

Vitamin C přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Vitamin C přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Vitamin C přispívá k regeneraci redukované formy vitaminu E.

Vitamin C přispívá k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm.

Vitamin C přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Vitamin C zvyšuje vstřebávání železa.

POMERANČOVNÍK HOŘKÝ

Citrus aurantium L. (Rutaceae), běžně známý jako hořký pomeranč, se odlišuje od jiných druhů citrusů jedinečnými vlastnostmi. Je to ovoce s výraznou chutí, bohaté na živiny a fytosloučeniny s mnoha benefity. Esenciální oleje z různých částí pomeranče jsou používány v potravinářském, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Bioaktivní látky, bioflavonoidy, mají silné antioxidační vlastnosti jako vitamín C. Ne náhodou jsou citrusy bohatým zdrojem bioflavonoidů a vitamínu C. Spolupracují ve vzájemné synergii a zvyšují svou účinnost, což přináší lepší benefity, než látky užívané samostatně. Bioflavonoidy v pomeranči spolupracují také ve vzájemné synergii, proto je důležité užívat jejich kombinaci. Každý citrus obsahuje jiné individuální zastoupení bioflavonoidů, v pomaranči je to hlavně hesperidin, neohesperidin, naringin a nobiletin, které zvyšují protizánětlivou aktivitu těla.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Pomerančovník hořký přispívá k metabolismu lipidů a kontrole tělesné hmotnosti.

Pomerančovník hořký            přispívá k normální funkci dýchacího systému.

Pomerančovník hořký přispívá k normálnímu trávení - chuť k jídlu.

Citroník limonový

Bioflavonoidy přirozeně extrahované z citrusových plodů tvoří důležitou skupinu antioxidantů. Hlavní bioflavonoidy nacházející se v citrusových plodech jsou diosmin, diosmetin, hesperidin, hesperetin, naringin, naringenin, narirutin, neohesperidin, nobiletin, tangeretin, eriodictyol a eriocitrin. V 50. letech 20. století byly nutriční výhody bioflavonoidů tak vysoce uznávané, že tato skupina sloučenin byla souhrnně označována jako vitamín P. Ačkoli to nejsou striktně vitamíny, bioflavonoidy mají vlastnosti „podobné vitamínům“.

ACEROLA

Acerola (Malpighia glabra) je stálezelený keř, dorůstající výšky jednoho až tří metrů v závislosti na regionu pěstování. Má ráda vlhké subtropické podnebí ve Střední Americe, ale spíše je nenáročná na pěstování, proto se pěstuje i na jiných územích planety. Třešně, plody aceroly, jsou velmi citlivé a nevhodné pro přepravu. Kazí se již po třech až pěti dnech, proto jsou čerstvé plody zpracovány přímo v místě pěstování. Acerola je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu C a obsahuje množství fytonutrientů, jako jsou karotenoidy, polyfenoly, flavonoidy a antokyany. Plody obsahují 1 500 - 4 500 mg/100 g vitamínu C, což je asi 50-100x více než pomeranč nebo citron. Vitamin C z aceroly má v těle lepší absorbovatelnost, než syntetický vitamín C, vlivem obsahu fytonutrientů.

CAMU CAMU

Camu Camu (Myrciaria dubia) je nízko rostoucí keř, rostoucí převážně v bažinatých či zaplavených oblastech amazonského deštného pralesa. Dorůstá výšky jednoho až tří metrů, s malými bobulovitými plody. Plody se nekonzumují v přirozeném stavu kvůli velmi vysoké kyselosti dužniny. Patří k jedněm z nejbohatších zdrojů přírodního vitamínu C, protože poskytuje až 60x více vitamínu C než pomeranč nebo citrón. Velké množství vitamínu C v Camu Camu poskytuje vysoké antioxidační skóre. Antioxidanty chrání buňky před poškozením volnými radikály. Díky synergii složek, je vitamin C snáze absorbovatelný ve srovnání se syntetickou verzí. Kromě vitamínu C je Camu Camu bohatým zdrojem bioflavonoidů, antokyanů, karotenoidů a dalších vitamínů.

53 položek celkem
Zpět do obchodu