📢Nenechte si ujít novinky Balanced Synbiotics a Balanced Iron s uvítací slevou. 🔥

Artyčok

(tema: Rostliny)

Artyčok zeleninový (Cynara scolymus) je zelenina podobná bodláku pěstovaná pro svůj jedlý květ. Artyčoky pocházející z oblasti Středozemního moře, ale pěstují v různých částech světa s vhodným klimatem, včetně Kalifornie. Rostlina je trvalka s robustními listy a může dosáhnout výšky nad jeden metr.

Artyčoky se primárně pěstují pro své nezralé květy, které se skládají z jemných, masitých listenů a centrálního „srdce“. Jedlá část se sklízí před úplným rozkvětem. Artyčok zeleninový je nejčastěji konzumovaná odrůda, která se vyznačuje velkým zaobleným tvarem.

Pokud jde o látky, artyčoky obsahují různé bioaktivní sloučeniny včetně cynarinu, vlákniny či antioxidantů. Cynarin se nachází v nejvyšší koncentraci v listech artyčoku. Často se spojuje s potenciálními zdravotními benefity. Artyčoky jsou dobrým zdrojem vlákniny, včetně rozpustné i nerozpustné vlákniny. Obsah vlákniny přispívá ke zdravému trávení. Artyčoky obsahují i další antioxidanty kromě cynarinu, včetně luteolinu, apigeninu či kyseliny chlorogenové.

Artyčoky byly zkoumány z hlediska jejich potenciálních zdraví prospěšných účinků, zejména na funkci jater a hladiny cholesterolu. Cynarin, hlavní sloučenina v artyčocích, stimuluje produkci žluči v játrech. Žluč hraje rozhodující roli při trávení, zejména při rozkladu tuků. Podporou produkce žluči artyčoky podporují celkovou funkci jater. Extrakt z artyčoků, bohatý na cynarin, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Předpokládá se, že mechanismus zahrnuje inhibici enzymu zvaného HMG-CoA reduktáza, který hraje klíčovou roli při syntéze cholesterolu. Modulací tohoto enzymu mohou artyčoky přispět ke snížení hladiny cholesterolu v těle.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Artyčok přispívá k normálnímu trávení, funkci jater a pročištění.

Artyčok přispívá k normální činnosti srdce.

Artyčok přispívá k normální hladině krevních lipidů.

Artyčok přispívá k normální funkci močových cest a ledvin.

Artyčok má antioxidační účinky.

Artyčok přispívá k normálnímu trávení a funkci střev.

Artyčok přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti.

test

test

Zpět do obchodu