JETEL LUČNÍ

(tema: Rostliny)

Jetel luční (Trifolium pratense) je kvetoucí tmavě růžová rostlina patřící do stejné čeledi jako hrách, sója či fazole (Fabaceae), pocházející z Evropy, Asie a severní Afriky. Jelikož se jedná o rostlinu s převážně třemi listy, její název Trifolium je odvozen z latinských slov „tri“, což znamená tři a slova „folium“, což znamená list. Kvetoucí část jetele se používá jako jedlá obloha nebo jako extrakt formou doplňku stravy.

Aktivní látky jetele, isoflavony, jsou strukturně podobné estradiolu a jsou přirozenými ligandami receptorů estrogenu. Genistein, daidzein a formononetin jsou hlavní isoflavony, kterým patří i největší pozornost v oblasti výzkumu. Přesný mechanismus účinku fytoestrogenových isoflavonů je komplikovaný a stále studovaný, ale benefity přinášejí hlavně při menopauze nebo menstruačním diskomfortu. Isoflavony v jetelu lučním se předpokládá, že působí podobně jako estrogeny v těle, což jsou hormony, které hrají důležitou roli v řadě tělesných funkcí, včetně reprodukce a růstu.

Isoflavony jsou schopny interagovat s estrogenovými receptory v různých tkáních a způsobovat tak různé účinky v závislosti na typu tkáně a množství isoflavonů, které jsou přítomné. Estrogenové receptory jsou bílkoviny, které se nacházejí na povrchu buněk v tkáních a orgánech. V tkáních, které jsou běžně ovlivňovány estrogeny, mohou isoflavony působit podobně jako estrogeny a způsobit podobné účinky. Kromě interakce s estrogenovými receptory mohou isoflavony v jetelu lučním interagovat s dalšími receptory v těle a způsobovat tak další účinky. 

Isoflavony mohou interagovat s androgenovými receptory, což jsou receptory pro androgeny (mužské pohlavní hormony). Tento vztah je stále předmětem výzkumu, ale některé studie naznačují, že isoflavony mohou pomáhat snižovat hladinu androgenů v krvi u mužů s hyperplázií prostaty nebo s androgenetickou alopécií (vypadávání vlasů způsobené přemírou androgenů).

Také mohou mít vliv na krevní tlak tím, že interagují s receptory pro krevní tlak v těle. Studie naznačují, že isoflavony mohou pomáhat snižovat krevní tlak u žen s vysokým krevním tlakem. Isoflavony mohou interagovat s receptory pro štítnou žlázu a ovlivňovat tak funkci štítné žlázy, snižováním hladiny hormonů štítné žlázy u žen s hypertyreózou (zvýšenou funkcí štítné žlázy).

Některé studie ukazují, že isoflavony z jetele lučního mohou mít příznivý vliv na zdraví kostí u žen v menopauze nebo po menopauze. Například studie ukazují, že pravidelné užívání isoflavonů z jetele lučního může pomoci snížit riziko osteoporózy u žen po menopauze. Osteoporóza je onemocnění, při kterém dochází k narušení struktury kostí, což může vést k jejich ztenčení a křehkosti.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Jetel luční přispívá ke komfortu při menopauze.

Jetel luční přispívá k normálnímu stavu kostí.

Jetel luční přispívá k normální činnosti srdce - kardiovaskulární systém - krevní tlak.

test

Zpět do obchodu