Bergamot

(tema: Rostliny)

Bergamot (Citrus bergamia) je citrusové ovoce známé pro svou aromatickou kůru, která se používá k extrakci bergamotového esenciálního oleje. Bergamot pochází z jihovýchodní Asie a pěstuje se především v pobřežních oblastech Kalábrie v jižní Itálii. Strom je malý, stálezelený a jeho plody připomínají malý hruškovitý pomeranč s výrazným hrbolatým povrchem. Bergamot se běžně konzumuje ve formě čaje Earl Grey a bergamotový esenciální olej se používá v aromaterapii a parfumerii. Významný je ale extrakt z bergamotu.

Bergamot obsahuje různé polyfenoly, včetně neoeriocitrinu, naringinu a neohesperidinu, které přispívají k antioxidačním vlastnostem ovoce.

Jedním z pozoruhodných aspektů bergamotu je jeho potenciální role při podpoře kardiovaskulárního zdraví, zejména při řízení hladin cholesterolu. Mechanismus účinku je spojen s jedinečnou kombinací sloučenin nacházejících se v bergamotu, zejména flavonoidů a molekul podobných statinem.

Bylo zjištěno, že bergamot obsahuje sloučeniny, které inhibují HMG-CoA reduktázu, enzym, který se podílí na syntéze cholesterolu v játrech. Tato inhibice je podobná mechanismu statinů běžně předepisovaných ke snížení hladin cholesterolu.

Inhibicí HMG-CoA reduktázy může bergamot snížit produkci cholesterolu v játrech, což vede k nižším hladinám celkového cholesterolu a cholesterolu o nízké hustotě (LDL-C nebo „špatný“ cholesterol) v krevním oběhu.

Některé studie naznačují, že bergamot může také přispívat ke zvýšení cholesterolu v lipoproteinech s vysokou hustotou (HDL-C nebo „dobrý“ cholesterol), čímž dále podporuje kardiovaskulární zdraví.

Flavonoidy a polyfenoly v bergamotu vykazují antioxidační vlastnosti, pomáhají neutralizovat volné radikály a snižovat oxidační stres v těle.

test

Zpět do obchodu