Beta-karoten

(tema: Vitamíny)

Beta karoten je přírodní pigment a antioxidant, který patří do skupiny karotenoidů, která je zodpovědná za zářivé barvy nacházející se v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Je prekurzorem vitamínu A, což znamená, že tělo může beta karoten přeměnit na aktivní vitamín A podle potřeby.

Beta karoten se hojně nachází v různých druzích ovoce a zeleniny, zejména v těch, které mají zářivou oranžovou, červenou a žlutou barvu. Mezi běžné zdroje patří mrkev, sladké brambory, dýně, mango, meruňky či listová zelenina. Beta karoten se extrahuje z těchto rostlinných zdrojů metodami, jako je lisování za studena nebo extrakce rozpouštědlem, aby se získaly oleje nebo prášky bohaté na beta-karoten.

V těle se betakaroten může přeměnit na aktivní vitamín A (retinol) prostřednictvím enzymatických procesů. Vitamín A je nezbytný pro udržení zdravé pokožky, zraku, imunitní funkce a buněčné integrity.

Beta karoten je silný antioxidant, který pomáhá neutralizovat škodlivé volné radikály v těle. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit buňky a přispět k různým zdravotním problémům včetně stárnutí a chronických chorob. Podílí se také na tvorbě a funkci bílých krvinek, které jsou nezbytné pro imunitní obranu.

Beta karoten je známý svými pozitivními účinky na zdraví pokožky. Může pomoci chránit pokožku před poškozením sluncem a přispět ke zdravé pleti. Někteří jedinci používají doplňky beta karotenu k podpoře opálení nebo k ochraně před spálením, ale je důležité si uvědomit, že se nejedná o náhradu opalovacího krému.

Vitamín A je životně důležitý pro udržení zraku, zvláště při slabém osvětlení. Hraje roli ve funkci sítnice a je nezbytný pro syntézu rodopsinu, pigmentu podílejícího se na vidění při slabém osvětlení.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Vitamin A přispívá k normálnímu metabolismu železa.

Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu sliznic.

Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu pokožky.

Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu zraku.

Vitamin A přispívá k normální funkci imunitního systému.

Vitamin A se podílí na procesu specializace buněk.

test

Zpět do obchodu