📢Nenechte si ujít novinky Balanced Synbiotics a Balanced Iron s uvítací slevou. 🔥

Vitamín K2

(tema: Vitamíny)

Vitamin K2 je vitamín rozpustný v tucích, který hraje klíčovou roli při metabolismu kostí, srážení krve a zdraví srdce. Nachází se v potravinách živočišného původu, jako jsou hovězí játra, sýr, vaječné žloutky a maso z orgánů, jakož i ve fermentovaných potravinách, jako je natto, kysané zelí a miso.

Vitamin K2 má pozitivní vliv na zdraví kostí, protože hraje klíčovou roli při aktivaci osteokalcinu, proteinu, který pomáhá vázat vápník na kostní matrici, zajišťuje správné ukládání vápníku v kostech a činí je silnějšími.

Vitamin K2 hraje důležitou roli v kardiovaskulárním zdraví prostřednictvím regulace homeostázy vápníku. Jeho účinky na kardiovaskulární systém jsou zprostředkovány aktivací antikalcifikačního proteinu známého jako matrix Gla protein (MGP).

Dále se podílí na funkcích, jako je přežití buněk, chemotaxe, mitogeneze, růst buněk a myelinizace zprostředkovaná aktivací proteinů závislých na vitaminu K.

Známý je hlavně díky spojení s vitamínem D. Vitamin D podporuje produkci proteinů závislých na vitamínu K, které potřebují vitamín K na karboxylaci, aby správně fungovaly. Tato interakce je důležitá pro zajištění toho, aby se vápník snadno vstřebával a dostával se do kostní hmoty, přičemž zabraňuje kalcifikaci tepen, čímž pomáhá udržovat srdce a kosti zdravé. Vitamin K2 nasměruje vápník absorbovaný vitamínem D do kostí, čímž brání jeho hromadění na nesprávných místech, jako jsou tepny. Užívání vitamínu D3 s vitamínem K2 proto pomáhá zajistit, aby se vápník transportovaný vitamínem D absorboval do kostí tam, kde je to nutné, a ne se hromadil v arteriálních depozitech.

Vitamin K2 musí být ve formě all-trans, protože all-trans konfigurace je přirozená, strukturální forma vitamínu, která je tělem aktivně absorbována a je známo, že hraje klíčovou roli při podpoře kardiovaskulárního zdraví a zdraví kostí. Biologická aktivita MK7, aktivní formy vitamínu K2, je přísně spojena s jeho přirozenou, strukturální all-trans konfigurací. Tato forma aktivuje enzymy a proteiny závislé na K2, které pomáhají dostat vápník tam, kde je v těle zapotřebí, podporujíc zdraví kostí, zubů a kardiovaskulárního systému.

MK-7 je považován za lepší formu vitamínu K2 kvůli jeho delšímu poločasu rozpadu a větší biologické dostupnosti v porovnání s MK-4. Ukázalo se, že MK-7 podporuje zdravou hustotu kostí a udržuje silné kosti. Nabízí praktické výhody oproti MK-4 ve smyslu nižšího dávkování a jednorázového denního dávkování namísto více dávek. MK-7 je forma vitamínu K2, která má zdraví prospěšné účinky při osteoporóze a hraje ústřední roli při regulaci metabolismu vápníku. Je identická s molekulou K2, která se nachází v přírodě a je plně bioaktivní. Biologická aktivita MK7 je přísně spojena s jeho přirozenou, strukturální all-trans konfigurací, jako například v potravinách natto.

 

Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Vitamin K2 přispívá k normální srážlivosti krve.

Vitamin K2 přispívá k udržení normálního stavu kostí.

test

Zpět do obchodu