📢Nenechte si ujít novinky Balanced Synbiotics a Balanced Iron s uvítací slevou. 🔥

Záleží na formě zinku?

Pokud užíváte minerální doplněk stravy s obsahem zinku, existuje několik aspektů, které musíte zvážit pro požadovaný efekt. Minerály ze své podstaty mají v těle nízkou absorpci. Jedním z aspektů ke zlepšení absorpce v těle je forma minerálu, včetně sloučeniny na kterou je navázán. Určité formy minerálů se vstřebávají lépe než jiné. Doplňky stravy s obsahem zinku je nespočet, přičemž většinou ve formě solí a méně často aminokyselinové cheláty. Zatímco jsou zinkové doplňky široce dostupné, nemohou kralovat všechny. Některé jsou lepší, některé zase s minimálním účinkem.

gr-stocks-Iq9SaJezkOE-unsplash-min

Bisglycinát zinečnatý patří mezi velmi dobře tolerované a vstřebatelné formy zinku. Sestává z jednoho atomu zinku navázané na dvě molekuly glycinu. Jelikož je zinek přímo navázán na glycin, nedochází k souboji s jinými minerály o absorpci v tenkém střevě. Přechází v snadněji přes střevní membránu, což zvyšuje jeho efektivitu. Zároveň je chráněn před interferencí jiných živin, díky čemuž se do krevního řečiště dostává bez ztráty. Několik klinických studií tuto skvělou vstřebatelnost oproti jiným formám zinku dokazují. Bisglycinát jako organická sloučenina je šetrnější k žaludku, což ocení hlavně lidé, kteří pociťují žaludeční potíže nebo nevolnost, při konzumaci na prázdný žaludek. Jejich struktura zajišťuje stabilitu v kyselém prostředí žaludku, díky čemuž pominou tyto vedlejší účinky.

Monomethionin zinečnatý je další skvělá biologicky dostupná forma zinku, což znamená zvýšenou absorpci střevem a využití tělesnými buňkami. Hlavní rozdíl mezi bisglycinátem a monomethioninem je typ chelatační molekuly. U monomethioninu to je aminokyselina methionin, která patří mezi nejsnáze vstřebatelné aminokyseliny v těle, což zajišťuje ještě lepší vstřebatelnost. Aminokyselina methionin je jednou z esenciálních aminokyselin pro lidi a lapačem volných radikálů díky přítomnosti síry. Podílí se na produkci S-adenosylmethioninu, L-cysteinu a glutathionu, které patří mezi nejsilnější přirozené antioxidanty lidského těla. Vyšší biologická dostupnost methioninu zinku oproti jiným zdrojům zinku se připisuje stabilnímu methioninovému komplexu, který se přednostně transportuje do tkání ve srovnání s jinými aminokyselinami. Uvádí se, že je silnějším antioxidantem než vitamin E, C, B-karoten a 4-6x účinnější než soli zinku (oxid, síran, citrát, glukonát). Na rozdíl od jiných doplňků stravy s obsahem zinku, methioninová forma neodstraňuje železo z buněk, což může způsobit anémii nebo zvýšení absorpce olova. Ve studiích se ukázalo, že monomethionin zinečnatý odolává navázání s vlákninou a fytáty, které obvykle inhibují absorpci zinku.

Pikolinát zinečnatý je kyselá forma, která se skládá ze zinku a kyseliny pikolinové. Kyselina pikolinová, metabolit aminokyseliny tryptofanu, zvyšuje metabolismus zinku zlepšením střevní absorpce. Pikolinát zinečnatý není užitečný pouze pro poskytování zinku, ale je užitečný také jako zdroj kyseliny pikolinové. Kyselina pikolinová se běžně vyskytuje v našem těle, přičemž nejvíce je zastoupena v mateřském mléce. Tělo ji syntetizuje v játrech a ukládá ve slinivce břišní. Během trávení se uvolňuje do střev, aby se navázala na minerály a podpořila jejich vstřebávání.

Dlouhodobá suplementace zinku může narušit biologickou dostupnost mědi. Vysoký příjem zinku vyvolává střevní syntézu proteinu metalothioneinu, který váže měď. Metallothionein zachycuje měď ve střevních buňkách a zabraňuje její absorpci.

forma zinku

Spotřeba zinku závisí na vašem životním stylu. Hlavní zdroje zinku se nacházejí v živočišné stravě, zejména v mase, mléčných výrobcích a mořských plodech. V rostlinné stravě naleznete naopak menší zastoupení zinku v ořeších, semenech, fazolích či v celozrnných výrobcích. Není to ale jen o množstevním zastoupení zinku ve stravě, ale rostlinné zdroje obsahují velké množství antinutrientů, jako jsou fytáty a kyselina šťavelová, které snižují absorpci minerálů. Antinutrienty, ale nejsou jediným snižovačem absorpce, je to také kofein, léky či malabsorpční syndromy. Nízká hladina zinku může také souviset s věkem, oslabenou imunitou či popáleninami.

Rozhodujete-li se při výběru formy zinku, postupujte chytře, protože absorpce je závislá na použité formě.

Zpět do obchodu