📢Nenechte si ujít novinky Balanced Synbiotics a Balanced Iron s uvítací slevou. 🔥

Oreo snižuje cholesterol účinněji než statiny

Vláda manipuluje vědeckými studiemi, aby nás nutila kupovat či dokonce konzumovat nebezpečné Oreo!

oreo

 

Přesně takhle by vypadal nadpis bulvárního média nebo opačná interpretace konspirátora, kteří by se snažili vytvořit senzaci, tam kde žádná není. Horší na tom je to, že někteří lidé by těmto senzacím uvěřili a buď by si omluvili svůj současný jídelníček nebo by přestali kupovat Oreo a věřit vědě.

 

Redaktor bulvárního magazínu či konspirátor by vlastně ani nemuseli být obdařeni kreativitou, neboť oficiální název studie je Léčba sušenkami Oreo snižuje LDL cholesterol více než vysoce intenzivní statinová terapie u Lean Mass Hyper-Responder na ketogenní stravě [1]. Pojem Lean Mass Hyper-Responder je poměrně nový a překlad do českého jazyka si opravdu netroufneme. Možná hyper-respondent s čistou hmotou, resp. s nízkým procentem tělesného tuku?

 

V každém případě Lean Mass Hyper-Responder definuje jedince, kterému začne dramaticky stoupat LDL cholesterol po zahájení diety s nízkým obsahem sacharidů – ketogenní stravování [2]. Přesná definice hladin krevních lipidů u těchto jedinců je LDL cholesterol nad 200 mg/dl (normální hladina je do 115 mg/dl), hladina HDL nad 80 mg/dl (normální hladina je 40-60 mg/dl) a hladina triglyceridů pod 70 mg/dl (normální hladina je 150-175 mg/dl). Tento lipidový vzor se liší od vzoru běžně pozorovaného při obezitě či jiných stavech. Dalšími běžnými rysy je nízké procento tělesného tuku, obvykle svalnatá postava a jsou metabolicky zdraví [2]. Jedním z vysvětlení je lipidový energetický model [3], který předpokládá, že při omezení sacharidů, aby se vyčerpal glykogen v játrech, a nízkém procentu tělesného tuku se zvýšené hladiny cirkulujících mastných kyselin znovu syntetizují na triglyceridy a dopraví se do lipoproteinů s velmi nízkou hustotou (VLDL) z jater. Zvýšený počet těchto částic a zesílený katabolismus vede ke zvýšení LDL cholesterolu, zvýšení HDL cholesterolu a snížení triglyceridů. Právě z tohoto vznikla hypotéza, že opětovné přidání sacharidů do stravy je dostatečné pro zvrácení hladin LDL cholesterolu.

 

Ketogenní stravování poskytuje širokou škálu benefitů u řady stavů, včetně obezity [4], diabetu 2. typu [5], neurodegenerativních onemocnění [6] či duševního zdraví [7]. Tento styl stravování ale s sebou přináší zvýšení LDL cholesterolu, přičemž některé studie vykazují významné zvýšení [8], naopak některé nevykazují žádné klinicky významné zvýšení [9].

 

Statiny jsou skupina léků, které se používají k léčbě vysokého cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Jejich hlavním účelem je snížit hladinu cholesterolu v krvi a fungují tak, že inhibují enzymy zodpovědné za tvorbu cholesterolu v játrech.

 

Všechny pojmy máme vysvětleny, pojďme si tedy rozebrat o co tam jde.

study

Vzali jednoho hubeného muže, který má ulcerózní kolitidu, právě proto je na ketogenní stravě již 1520 dní a je ukázkovým hyper-respondentem. Nastavili mu stravu opravdu kvalitně, což zahrnovalo mořské plody, červené maso, extra panenský olivový olej, mléčné výrobky, tmavou čokoládu, ořechy a zeleninu s nízkým obsahem sacharidů. Jídlo se konzumovalo pouze 2x denně po dobu 8 hodinového okna neboli přerušované hladovění. Fyzická aktivita zahrnovala 6-7 hodin kalisteniky a silového tréninku týdně a 10 000 kroků denně. K tomu bylo přidáno 12 Oreo sušenek a exogenní ketony, aby se udržela ketóza.

 

Oreo sušenky byly vybrány jako nezdravé jídlo, aby demonstrovaly, že kvalita sacharidů není tak důležitá jako pouze jejich jednoduchá přítomnost, na snížení cholesterolu u hyper-respondentů. I když se nejedná pouze o čisté sacharidy, neobsahují žádné další složky, které by pravděpodobně mohly snížit LDL cholesterol ve významné míře.

 

Suplementace Orea (toto pojmenování je dost vtipné) trvala 16 dní, poté přišla tříměsíční přestávka a následovala 6 týdenní statinová terapie rosuvastatinem v dávce 20 mg denně.

 

Výsledek? Při suplementaci Orea se snížil LDL cholesterol o 71 % za 16 dní, přičemž při statinové terapii to bylo pouze o 32,5 % po 6 týdnech.

zvyseni

Co z toho vyplývá? Pokud máte zvýšený cholesterol, tak jezte Oreo.

 

NE, přesně to z toho nevyplývá. V první řadě je důležité vědět, jak se vyznat ve studiích. Důsledná interpretace studie je první a možná i poslední krok, který budete muset udělat. Pokud je mezi vámi vědec, který se věnuje přesně této problematice, pak to může být inspirace k tomu, zkusit jiné zdroje sacharidů, zda ten efekt bude výrazně větší nebo stejný. Vy, jako běžní lidé si z toho můžete vzít jen to, že budete vědět kdo je Lean Mass Hyper-Responder.

 

To je všechno.

 

Proč?

 

Stačí jeden argument. Velikost testovaného vzorku je 1. To, co funguje pro jednoho určitě nemusí fungovat pro druhého. To, že ketogenní strava funguje u mnoha stavů bylo testováno na tisících lidech. To, že Oreo snižuje LDL cholesterol pouze u JEDNOHO MUŽE s ULCERÓZNÍ KOLITIDOU, který byl LEAN MASS HYPER-RESPONDER. Opravdu ani preventivně nejezte Oreo.

 

V dnešní době se mnoho lidí snaží šokovat či vyvolat senzaci za každou cenu. Víme něco, co jste nikdy neslyšeli. Zjistili jsme něco, co celý život děláte špatně. Dejte si pozor na tohle. Nikdy nedělejte tohle. Všichni se mýlili. Tajný zázrak na cholesterol jménem Oreo. Nadnárodní společnosti chtějí, abyste jedli Oreo a tím vás chtějí zabít.

 

NE!

 

Každá taková interpretace chce jen šokovat, ale s pravdou nemá nic společného.

 

Myslete kriticky a ptejte se. Požadujte důkazy, důkazy si pořádně prostudujte a hledejte vlastní, opačné důkazy a srovnávejte. Trénujte své kritické myšlení, zdokonalujte ho a málo co vás překvapí ba dokonce radikálně ovlivní.

 

Věda není špatná, špatné jsou pouze interpretace.

veda

Pokud ale hledáte něco opravdu funkčního a ověřeného na krevní lipidy, mrkněte na Balanced Lipids.

Zpět do obchodu